הדברה ירוקה

הדברה ירוקה היא שם כולל לחומרים ללא ריח וידידותיים לסביבה, בעזרתם אפשר להדביר את רוב סוגי המזיקים בבית, בבתי עסק, מסעדות, חנויות, מוסדות לימוד ועוד.

באביה בקרת מזיקים אנו משתמשים בחומרים ירוקים מתקדמים שיבטיחו לכם שקט וניקיון ממזיקים לאורך זמן.

האם ניתן לבצע הדברה ללא חומרי הדברה?

כולנו מבינים את הבעייתיות בקיומם של מזיקים שונים סביבנו ואת הנזק שהם גורמים לבריאות האדם, לרכוש, למזון ולחפצים שונים. ויחד עם זאת, יש לא מעט סיבות שבגללן גם כאשר מדובר בעניין בלתי נסבל ממש, אנשים מעדיפים להימנע מחומרי הדברה.

הסיבה העיקרית לכך כמובן ברורה: חומרי ההדברה מכילים רעלים ומכאן ניתן להסיק שהם מכילים נזק כזה או אחר לאנשים, לחיות מחמד, אפילו לסביבה עצמה. הדברה ירוקה נותנת מענה בדיוק לבעיה זו, עם מגוון רחב של חומרים, טכניקות ופתרונות הדברה שאינם גורמים כל נזק.

מה זה הדברה ירוקה?

מתוך הרצון לשמור על הסביבה ולהפחית את החשיפה לחומרים כימיים מסוכנים, נולדו טכנולוגיות חדשות אשר מאפשרות לנו לבצע הדברה ידידותית לסביבה ולבריאות האדם. שיטות אלה בחלקן וותיקות ומוכרות, אחרות חדשות יותר ויש גם שיפורים חדשים שמתווספים אליהן עם הזמן.

הדרך הטובה ביותר להסביר מהי הדברה ירוקה, היא לומר שזוהי הדברה שלא עושה שימוש ברעלים כימיים.

אבל אם לא חל שימוש בכימיקלים כלשהם – אז על מה בכלל מבוססת הדברה ירוקה?

ובכן, מדובר בשם כולל למגוון רחב של מוצרים ופתרונות הדברה, מרביתם מבוססים על מינון רעלים נמוך בלבד שאיננו מסב פגיעה לאדם, החי או הסביבה, אך מספיק כדי לפגוע במערכות הגוף של המזיקים.

שיטות נוספות עשויות להכיל אמצעים או פתרונות אורגניים כמו מלכודות או פיתיונות שאינם מגיעים עם כימיקלים כלל, אך הדבר לעולם תלוי בסוג המזיק שעמו מתמודדים ולעתים קרובות גם במאפייני המקום עצמם ובחומרת ההתפרצות המדויקת.

הדברה טבעית ללא ריח ובלי לצאת מהבית

אם בעבר חל שימוש בחומרים מסוכנים ומזיקים כמו למשל ה-DDT שנפסל לשימוש בארץ, הרי שכיום מפרט משרד הבריאות את רשימת החומרים המותרת לשימוש מול כל מזיק ואת ההגבלות המתאימות לכל חומר ומינון.

מכיוון שלא תמיד יש צורך בפיזור של חומרים, ניתן לכוון גם לשיטות פרקטיות נוספות שזכו לשם המקביל "הדברה טבעית". שיטות אלה מנצלות את הרגלי המזיקים והנטיות הטיפוסיות שלהם נגדם, מה שיביא להרחקתם בסופו של דבר ומבלי שיהיה צורך לצאת מהבית או להתמודד עם ריח ההדברה החזק.

נציין כי כאשר מתבצע שימוש בחומר הדברה ירוק ולא באמצעי טבעי כמו למשל מלכודות או פיזור אדמה דיאטומית, עדיין קיימת החובה לפנות לחלוטין את שטח ההדברה ולשוב אליו לאחר כשעה-שעתיים, תלוי במינון המדויק שנעשה בו שימוש.

בסיכון מוגבר לרגישות לחומרי ההדברה הירוקה, כמו למשל אצל בעלי חיים שמסתובבים בחצר שרוססה זה עתה, ייתכן שיהיה צורך בהרחקה מהשטח גם לארבע או שש שעות. עבור כל מצב יש לקבל הנחיות מדויקות מהמדביר, כולל פעולות נוספות לביצוע במטרה לייעל את תוצאות ההדברה.

הדברה ירוקה לעומת הדברה רגילה

עד לפני שנים לא רבות, רוב ההדברות בוצעו עם חומרים בהם החומר הפעיל הוא זרחן אורגני. מדובר בקוטל המושלם שלא מותיר אחריו זכר למזיקים, אך רמת הרעילות הגבוהה שלו מסבה סיכון בריאותי חמור לבני אדם, כך שעם הטכנולוגיה והקדמה הרבים בתחומי המדע והמחקר, פותחו חומרים יעילים יותר שנמנעים מהסיכון.

חשוב להדגיש שהדברה ירוקה היא רק שיטה או גישה אחת מיני רבות בענף ההדברות ויש מצבים שמחייבים למרות הכל שימוש בחומרים כימיים חזקים הרבה יותר.

חומרים אלה אסורים לשימוש לפי חוק בין ארבע קירות ומתאימים בעיקר לאזורים פתוחים ורחוקים משטחי המגורים, כמו למשל קווי ביוב מרכזיים או מקומות נקודתיים מאוד בהם אין מנוס מפתרון מוחלט לבעיה חוזרת שיצאה משליטה.

כך או כך, חומרים אלה אינם מבוססים עוד על זרחן אורגני אלא על מרכיבים מתקדמים יותר שאותם רק מדביר מוסמך רשאי ליישם.

שיטות הדברה ירוקה קיימות

תחום ההדברה הירוקה רחב ומגוון וכולל בתוכו מספר גדול של אפשרויות:

ריסוס ירוק

התרסיסים שנמצאים בשימוש מכילים מינון רעלים נמוך שיפגע במזיקים עצמם אך לא ביתר האורגניזמים בסביבה. חומרים אלה יכולים להגיע כתרכיזים רטיבים, תרסיסי אבקות וחומרים מיקרוקפסולרים שמתפזרים בשטח ולא מותירים אחריהם ריח או סיכון.

פיתיונות הדברה ידידותיים לסביבה

הפיתיונות השונים פותחו במטרה למשוך אליהם את המזיקים ובכך להרעיל אותם בתהליך שאורך בין מספר שעות ועד כמה שבועות.

חלקו מתרחש באופן טבעי, כאשר מזיק אחד מהאוכלוסייה מורעל ומדביק את משפחתו או גורם לה להימלט מהמקום עם עלייה במודעות לסכנה הקיימת בו, או כאשר יש מופע של קניבליזם שבו מזיק אוכל את חברו הנגוע.

מלכודות ירוקות

מלכודות אלה מגיעות במגוון סוגים המיועדים למזיקים שונים, ממלכודות דבק שעשויות להיות קטלניות ועד מלכודות כלוב (לכידה הומנית) בהן לוכדים מזיקים כמו עכברים וחולדות ללא פגע, כדי לשחרר אותם לאחר מכן במקום אחר.

הדברה ביולוגית

הדברה ביולוגית היא שיטה הנותנת לטבע לעשות את שלו: המדביר יפזר בשטח חיה אחרת שנחשבת לטורף הטבעי של אותו מזיק ובכך היא תחסל או תבריח את האוכלוסייה בכוחות עצמה. חיות אלה יכולות להיות למשל עופות דורסים, סוגים ספציפיים של דגים, תולעי מעבדה ייחודיות הקרויות נמטודות, חרקים טורפים שאינם מוגדרים כמזיקים ועוד.

הדברה אקולוגית

בהדברה אקולוגית מדובר בחומרים אפשריים רבים שאפשר לפזר בשטח כדי למנוע מהמזיקים להתקרב כמו אדמה דיאטומית, שמן נים, חומצה בורית, תמציות פירתרואידים ועוד. חומרים אלה מופקים בתהליך טבעי מזרעי צמחים או פרחים ומתפרקים בסביבה כאלמנטים שדוחים את המזיקים או מסכלים את יכולת המחייה של המזיקים.

הדברה אלקטרונית

שיטה זו עושה שימוש במכשירים אולטראסוניים שפולטים גלי קול או תנודות אדמה שאמורים להרתיע את המזיקים מלהתקרב. מכשירים אלה לא תמיד יעילים ולכן צריך להתאים אותם באופן מקצועי בלבד לסוג המזיק בשטח ולמאפיינים הטבעיים שלו ביחס לאותה סביבה.

אמצעי הרחקה ירוקים

רשתות או דוקרנים להרחקת יונים, איטום, טיפול בעובשים וייבוש מקורות מים צפויים לצמצם את נוכחות המזיקים בשטח ואף למנוע אותה לחלוטין בשל חסימת נתיבי הגישה. בהקשר הזה, מומלץ לכל אדם שזקוק להדברה לפעול באמצעים אלה כדי לייעל את המיגון מפני חשיפה חוזרת למזיקים מכאן והלאה.

מבצעים עבורכם הדברה מקצועית בשיטות בטוחות בלבד!

חברת אביה בקרת מזיקים מזמינה אתכם לקבל שירות מומחים בכל תחומי ההדברה, לרבות ניסיון ומיומנות עתירי שנים בפעולות ההדברה הירוקה.

החברה נותנת מענה רחב ומקיף מקצה לקצה ללקוחות עסקיים, פרטיים, מוסדיים, חקלאיים ותעשייתיים וזמינה עבורכם לכל קריאה, עם צי הפתרונות המתקדם ביותר באישור המשרד להגנת הסביבה. חייגו אלינו ונשמח לתת לכם שירות אדיב ומקצועי בסטנדרטים בלתי מתפשרים.

המידע בעמוד זה כמו בשאר עמודי אתר האינטרנט זה, הוא מידע ראשוני בלבד ואינו נועד לשמש או להחליף ייעוץ מקצועי. לכל שאלה, מומלץ לפנות לצוות המדבירים המוסמכים והמקצועניים של חברת אביה הדברות. כל תוצאה הנובעת מהסתמכות על המידע באתר, הינה באחריות הקורא או הקוראת בלבד.

הדברה ירוקה סיכום בכותרות

רשיון מדביר מוסמך - 3151 - שלומי לוי, חתום על ידי ד"ר איריס אביעזר
דילוג לתוכן