הדברת דבורים

הדברת דבורים נותנת מענה לסוגיה מורכבת: הצורך להיפטר ממטרד הדבורים ואפילו סכנת החיים בהופעתן, מבלי לפגוע בהן בשל חשיבותן האקולוגית הגדולה.

אז כיצד אנחנו בחברת אביה הדברות נטפל בקן ונחיל הדבורים בדרך היעילה והבטוחה ביותר? המידע המלא לפניכם:

לפני הכל, הנה כמה עובדות חשובות על דבורים:

  • לדבורים תפקיד אקולוגי משמעותי וחשוב בהאבקת הצמחים בטבע. בלעדיהן, אף פרי ופרח לא צומחים.
  • אוכלוסיית הדבורים בעולם הולכת ומתמעטת ולכן הן נחשבות לחיה מוגנת.
  • דבורה תוכל לעקוץ רק פעם אחת ומטעמי הגנה בלבד, כמעט תמיד במחיר חייה.
  • החוק קובע כי רק מדביר דבורים מוסמך יכול לפעול נגד הדבורים ובדרכים שאינן מסבות להן פגיעה.
  • הרחקת דבורים וסילוק קן הדבורים הן פעולות הכרחיות, בעיקר לאור הסיכון בקרב אנשים אלרגיים שנשקפת להם סכנת חיים.

כיצד בדיוק מתרחשת הדברת דבורים?

בשל חשיבות הדבורים, חל איסור על הדברתן באופן שגורם לפגיעה ולתמותה לפי חוק. מכיוון שרק במקרים בודדים וחריגים מאוד ניתן יהיה לערוך הדברה במקום שנמצאו בו דבורים, השיטה המרכזית תהיה לפנות אותן מהאזור באמצעות העתקה זהירה ובטוחה של הקן ובעזרת ציוד מקצועי מתאים.

הרחקת קן דבורים

אם הבחנתם בדבורים רבות שמתעופפות סביבכם, זה הזמן ליצור איתנו קשר ולקבל אבחון מהיר בשטח לאיתור קן הדבורים וסוג הדבורה שעמה מתמודדים. המדביר יחפש אחר נתיב הגישה הטוב ביותר לקן ויפרק אותו בשלמותו בעזרת מוט או אפילו מנוף קטן.

את הקן עצמו ניתן להעביר כעת למקום אחר, בו הדבורים יוכלו להמשיך לחיות את חייהן מבלי להסב הפרעה לאיש. לאחר שהושלמה העתקת הקן, המדביר יטפל בשאריות הקן שנותרו בשטח ושמושכות למקום חרקים אחרים וימליץ על איטום ופתרונות הרחקה שימנעו מדבורים חדשות להגיע הנה.

לוכד דבורים

לא תמיד ניתן לפרק ולהעביר את הקן מבלי לחשוש מתגובת הדבורים. ולכן בדרך כלל במקביל להעתקת הקן עצמו, המדביר ילכוד את הדבורים באופן זמני ובדגש על המלכה.

הלכידה תבוצע באמצעות החדרת צינור יניקה מיוחד לתוך פתח הקן, ששואב מתוכו את המלכה למיכל סגור. כאשר המלכה תוצא מהקן, יתר הדבורים יתעופפו אחריה לתוך המיכל באופן אוטומטי.

כעת אפשר יהיה לשחרר אותן במיקום חדש ובטוח יותר שבו יוכלו לבנות לעצמן קן, או להציב במקום את הקן הקודם, כל עוד היה ניתן להעתיק אותו בהצלחה. אם מדובר בדבורת הדבש, נעביר את אוכלוסיית הקן לכוורת דבוראים שבה היא תגדל בתנאים מבוקרים והולמים.

ומה קורה כאשר קן הדבורים איננו נגיש?

במצב כזה, נצטרך לפלס את דרכנו לקן באמצעות פירוק של הקיר החוסם או מסגרת החלון, גיזום ענפים וכדומה.

חשוב לנו להזכיר:

פעולות אלה יבוצעו בכל שלב על ידי מדביר מוסמך בלבד. אל תנסו לחתור למגע עצמי עם הקן או לנסות לשאוב את הדבורים בעזרת שואב אבק. עיקר הסכנה שבכך הוא השלב שבו מכבים את השואב, אז ימלטו ממנו כל הדבורים ולא ניתן יהיה לשלוט בהתנהגותן.

האם אפשר לבצע ריסוס נגד דבורים?

במפגש עם יצורים מטרידים ומרתיעים, רבים מאיתנו מחפשים מיד את התרסיס הקרוב שיסייע להבריח או להרוג אותם. אלא שבמקרה המיוחד של דבורים, ריסוס תמיד יהיה הפעולה האחרונה שננקוט בה ורק אם אין דרך אחרת שבה ניתן להתמודד עם הבעיה.

הריסוס יבוצע עם חומרים ירוקים המאושרים לשימוש מטעם המשרד להגנת הסביבה ובמינון רעלים נמוך בלבד, שגורם לפגיעה עצבית זמנית של אוכלוסיית הקן.

הצורך בריסוס בדרך כלל עולה מול אחד ממיני הדבורים הייחודיים יותר שמגיע לבתים – דבורת העץ. בניגוד לדבורים אחרות, דבורה זו חיה לבדה ללא חברות נוספות בכוורת ובונה לה מחילה למסתור בחורף, ממנה תצא במהלך הקיץ. לכן הריסוס שלה יבוצע בעונה החמה בלבד ובכפוף לפעולות ניטור ואבחון מתאימות מצד המדביר.

טיפים של מדביר דבורים: כך תצמצמו את נוכחות הדבורים בחצר, בבריכה ובסביבת העץ

הופעתן של דבורים בגינה או המרפסת, על קו המים שאתם נהנים מהם או סמוך לאוכל עשויה לשבש לחלוטין את התכנון שלכם וליצור הרתעה ואף סיכון ממשי, כל עוד נמצא בסביבה אדם שאלרגי לעקיצות דבורים. הנה כמה דרכים טבעיות שבהן אפשר להרחיק דבורים:

קינמון

חלק גדול מהחרקים הארצישראליים מתעבים אותו וגם חלק ממיני הדבורים יסרבו להתקרב אליו. פזרו מקלות קינמון בגינה או בפתחים שדרכם הן עלולות להיכנס.

חומץ לבן

מזגו ממנו לקערה או כוס והציבו אותה במיקום שאתם רוצים להרחיק ממנו דבורים. פתרון מושלם למנגל בחצר או הפיקניק בטבע שאתם רוצים להעביר בנחת.

אבקת שום

דבורים לא אוהבות את ניחוח השום ולכן כתישה שלו או פיזור אבקה טחונה ימנעו מהן להתקרב.

שמן ציטרונלה

יעיל נגד מגוון רחב של חרקים, אך נגד הדבורים הוא אפקטיבי רק כתרסיס ולא בנרות. מהלו אותו עם מים והתיזו בגינה או המרפסת.

נענע, בזיליקום וציפורן

דבורים וחרקים רבים אחרים לא אוהבים את ניחוח צמחי התבלין השונים. שתילה שלהם במטבח או בכניסה לבית צפויה לעזור.

איטום סדקים ופתחים

חלק מהדבורים חודרות לתוך כוכים בהם אפשר להתמקם, כמו במקרה של דבורת העץ. לכן תיקון החורים על ידי איטום וצביעה מחדש תאלץ את הדבורים למצוא לעצמן בית אחר.

הרחקת דבורים מהגינה, בית הספר או החנות – רק באביה הדברות

אם זיהיתם כמות רבה של דבורים בסביבתכם ואף נתקלתם בקן שלהן, עצרו וחייגו אלינו. לחברתנו ניסיון עשיר של 20 שנים בהרחקת דבורים וטיפול בכל סוגי המעופפים ואנו נגיע אליכם בהקדם האפשרי לאבחון ולפינוי מקצועי של הקן.

פעולתנו מתרחשת באמצעים הבטוחים ביותר ותחת ההסמכה הרשמית המתאימה מטעם המשרד להגנת הסביבה.

המידע בעמוד זה כמו בשאר עמודי אתר האינטרנט זה, הוא מידע ראשוני בלבד ואינו נועד לשמש או להחליף ייעוץ מקצועי. לכל שאלה, מומלץ לפנות לצוות המדבירים המוסמכים והמקצועניים של חברת אביה הדברות. כל תוצאה הנובעת מהסתמכות על המידע באתר, הינה באחריות הקורא או הקוראת בלבד.

הדברת דבורים סיכום בכותרות

רשיון מדביר מוסמך - 3151 - שלומי לוי, חתום על ידי ד"ר איריס אביעזר
דילוג לתוכן