הדברת חשופיות

הדברת חשופיות תתאים למקרים של "מכת חשופיות" שהתפשטה לכם במטבח, בכניסה לבית או בגינה ושמייצרת מטרד אסתטי קשה.

אז מדוע החשופיות הגיעו דווקא אליכם ומה חשוב שתדעו לפני שנגיע לסלק אותן? לנו בחברת אביה הדברות רוב התשובות.

מה זה בעצם חשופית ומדוע מדבירים אותה?

החשופית היא מין של חילזון נטול קונכייה וחשוף בגופו לחלוטין ומכאן גם שמו. מין זה ניזון מפטריות, אצות ורקבוביות שונות, אך גם מרקמות רכות של צמחים להם הוא גורם נזק משמעותי.

התזונה הטיפוסית של החשופית היא זו שמובילה אותה לגינה שלכם בעיקר במזג אוויר קריר ורטוב בעיקר אחרי הגשם, אך אפשר למצוא אותן גם במערכות הביוב לאורך השנה.

פעילותן בצנרת מובילה לכך שהן לפעמים יוצאות ישירות לפתחי הניקוז בבית וגודשות אותו במפגן מעורר דחייה של רכיכות ושובלי ריר אינסופיים. מלבד למטרד האסתטי הקשה, החשופיות הן גם טרף מצוין לנחשים שמחפשים אותן ולכן מומלץ להיפטר מהן כמה שיותר מהר.

אז איך מתרחשת הדברה לחשופיות?

הדברת חשופיות מתרחשת באחת משתי אפשרויות, תלוי במיקום שבו הופיעו:

ריסוס נגד חשופיות

שיטה זו תתאים לדירות, בתים וגינות שחווים "מתקפת חשופיות" ובהם עולה הצורך להשתמש בחומרי הדברה יעילים, אך שאינם מזיקים לבני האדם, בעלי החיים והצמחייה במקום.

הדברה בריסוס תבוצע בעזרת חומרים אורגניים וידידותיים לסביבה, המבוססים על מינון רעלים נמוך שפוגע בחשופיות בלבד ואינו מותיר אחריו ריח או סיכון תברואתי כלשהו. עם התרסיס אפשר לטפל במוקדים נקודתיים רבים בהם נמצאו חשופיות כמו המטבח, אזור הפרגולה בגינה ושביל הגישה לבית.

הדברה ביולוגית נגד חשופיות

בשל ההיצמדות של החשופיות לצמחים ואכילתם עד לנבילה מוחלטת, חקלאים ובעלי מטעים ומשקים רבים עלולים לסבול מהפסד כלכלי עצום שיתרחש בתוך מספר ימים ועד כמה שבועות מהופעת החשופית הראשונה בשטח.

מכיוון שכאן שטח הכיסוי נרחב והתרסיס עשוי לפגוע בתוצרת והגידולים, ניתן לשקול שימוש בטורף טבעי של החשופיות, כמו למשל מין של חילזון טורף בשם רומינה ערופה, צרעות מסוימות או טפילים שיגרמו לדילול האוכלוסייה וסילוקה מהמקום לצמיתות.

שיטות הרחקת חשופיות שמוכרחים להכיר

אז איך נמנעים מראש מבעיית החשופיות? תשמחו לגלות שיש מספר אמצעים ופתרונות שאפשר ליישם למניעת חשופיות:

הכנת מלכודות לתפיסת חשופיות ושחרורן במקום אחר

דרך מוצלחת לסילוק חשופיות מהגינה היא ללכוד אותן ולהרחיק באופן פיזי. אפשר לפתות את החשופיות בקלות לריכוז במקום מסוים, למשל בעזרת הנחת קליפות הדרים לפנות ערב ואיסוף כל החשופיות שנאספו סביבן בבוקר למחרת.

אופציה נוספת היא להטמין בתוך שקע באדמה בקבוק בירה או כלי עם בירה. החשופיות ימשכו אל הריח, יזחלו אליו ויטבעו.

שתילה ופיזור חומרים טבעיים להרחקת חשופיות

החשופיות לא מתקרבות למקומות בעלי ריח חזק שהן לא אוהבות ולכן אפשר לנצל את זה נגדן. פזרו בשטח תרסיס המבוסס על אבקת שום או שתלו את צמח הלענה או הרוזמרין בגינה והם יתפקדו כמרחיקים טבעיים מצוינים.

טיפוח הגינה על בסיס קבוע

החשופיות בדומה למזיקים אחרים, נוטות להופיע בתנאי לחות ורטיבות ובמצבורים צפופים של צמחייה. לכן טיפול בגינה בדגש על גיזום, פינוי מערומי פסולת ועלים יבשים יצמצם משמעותית את הופעתם. בנוסף, מומלץ להימנע מהשקיית הגינה במהלך הלילה.

איטום פתחים שמהם חשופיות עשויות להיכנס

כל עוד הבית לא מרושת, הרווח בין תחתית הדלת למרצפות פעור ופתחי הניקוז אינם סגורים או מחוטאים כראוי, החשופיות עשויות לחדור פנימה ולמלא את הבית. לכן מומלץ להקפיד על איטום, לסגור את הניקוזים ולשפוך לתוכם אקונומיקה אחת לשבוע כדי להותירם נקיים.

שמירה נאותה על הניקיון

למרות שהן נראות כמו יצורים גולמיים ולא מפותחים, החשופיות הן אשפיות בניווט ומסוגלות להגיע אליכם ממרחק רב, רק משום שנותרו במטבח פירורי מזון או שהריחו את קערת המזון של חיית המחמד. הקפידו על ניקיון וניגוב המשטחים משאריות מזון, רוקנו את האשפה מידי יום ופנו את הקערות ושאריות המזון בסיום כל ארוחה.

טיפול במקורות נזילה ולחות

החשופיות נמשכות לאזורים רטובים ולחים עם טמפרטורה קרירה ולכן מומלץ לייבש את המקלחת והכיורים, לתקן נזילות וסתימות ולוודא שהטפטפות בגינה פועלות באופן תקין. אם נתקלתם בחשופיות בגינה, מומלץ לסרוק את השטח ולחפש מקומות מוצפים במים ולהימנע מכאן והלאה מהשקיית יתר.

ומה לסיכום?

כל אחד מאיתנו נתקל בחשופיות מידי פעם, אך חלקנו יסבלו מהופעתן באופן מוגבר וקשה. יחד עם זאת, זכרו שהחשופיות לא מסבות סיכון לאדם ולבעלי החיים בסביבה החיצונית ולכן אפשר להיעזר בפתרונות ההרחקה שציינו כאן כדי להימנע מהן על בסיס קבוע.

בתוך הבית, כבר מדובר בצרה אחרת: הריר שהחשופיות מותירות אחריהן עשוי להצטבר על מזון חיות המחמד או כלי המזון שלכם ולהותיר סיכון להרעלה ותפוצת מחלות. לכן כל עוד הופיעו בין ארבע קירות, מומלץ לפנות למדביר מוסמך ולבצע הדברה עם חומרים מורשים מטעם המשרד להגנת הסביבה.

זקוקים לשירותי הדברת חשופיות בבית, בגינה ובשטח החקלאי? פנו אלינו

הפתרון הטוב ביותר למיגור חשופיות הוא הזמנת הדברה מקצועית שתטפל בהם ביעילות וביסודיות. בחברת אביה הדברות אנו מעמידים לרשותכם את מיטב הפתרונות המתקדמים ושמחים להעניק ללקוחותינו שירות בסטנדרטים הטובים ביותר, עד לסילוק מוחלט של כל החשופיות מהשטח.

אתם מוזמנים לפנות אלינו בכל שאלה ולהתייעצות נוספת בנושא. נשמח לעמוד לרשותכם תמיד.

המידע בעמוד זה כמו בשאר עמודי אתר האינטרנט זה, הוא מידע ראשוני בלבד ואינו נועד לשמש או להחליף ייעוץ מקצועי. לכל שאלה, מומלץ לפנות לצוות המדבירים המוסמכים והמקצועניים של חברת אביה הדברות. כל תוצאה הנובעת מהסתמכות על המידע באתר, הינה באחריות הקורא או הקוראת בלבד.

הדברת חשופיות סיכום בכותרות

רשיון מדביר מוסמך - 3151 - שלומי לוי, חתום על ידי ד"ר איריס אביעזר
דילוג לתוכן