הדברת מפעלים

הדברת מפעלים דורשת להיות תכופה, מקצועית מאוד ובזמינות גבוהה למתן פתרונות יעילים לכל סיטואציה.

לאור הצורך של מפעלים שונים לעמוד בתקנים בהתאם לחוק ולשמר את פעילותם לאורך זמן, חשוב לדעת מהן הדרישות השונות מהמדביר וכיצד עליו לבצע את עבודתו בשוטף.

מדוע הדברת מפעלים חשובה כל כך?

מפעלים הם עסקים מורכבים ששטחם עצום, כמות העובדים בהם רבה והם מכילים מגוון מכונות, שטחי תפעול, חומרי גלם, אריזות, מזון ועוד שלל אלמנטים.

כל אלה מושכים את המזיקים שמחפשים אחר מזון, מים ומסתור ושצפויים להתרבות ולשגשג בתוך השטח, ככל שהתנאים שמתאימים להם ימשיכו להתקיים.

חרקים, מכרסמים ומעופפים שונים שחודרים לשטחי המפעל ומתקיימים בתוכו, עלולים לסכן תברואתית את עובדי המפעל ואת התוצרת המופצת ללקוחות, במקביל לסיכון עסקי לבעלי המפעל בשל ביקורות משרד הבריאות.

כאשר מגלים פקחי משרד הבריאות שלא בוצעה הדברה במפעלים בהם ביקרו, עלול להינתן כנגדם צו סגירה המוביל לגירעון כלכלי קשה.

הבעיה לא נעצרת כאן והיא עלולה לגרום גם לפגיעה במוניטין העסקי של המפעל, בייחוד אם קיים תיעוד ברשתות החברתיות של מזיקים שאותרו בתוך אריזות מזון או על גבי סחורה וחומרים.

לאור כל אלה, ההמלצה המרכזית היא לבצע הדברה במפעלים באופן שוטף כדי להבטיח פעילות נקייה ממזיקים לאורך זמן ולהימנע מסיכון בריאותי וכלכלי.

הדברה למפעלים בהתאם לדרישות משרד הבריאות

כיום גופים רבים נדרשים לעמידה בהנחיות משרד הבריאות תוך בדיקת עמידתם בתקנים שונים:

HACCP

עסקים מתחומי הייצור והשיווק של מוצרים מן החי, עסקי קייטרינג גדולים ובתחום תוספי התזונה וייצור מזון לתינוקות נדרשים כיום להסמכה בתקן HACCP על מנת לקבל אישור GMP המהווה חותמת לבטיחות המזון המיוצר באותו מפעל.

ISO 9001

תקן נדרש למערכת ניהול איכות בארגון, הקובע את העמידה של המפעל בדרישות הלקוח והחוק ויישום תהליכים לעמידה בציפיות הלקוח.

Global Gap

תקן לתנאי גידול נאותים של פירות וירקות בסביבה חקלאית, הדורש בין היתר ניהול שוטף של הדברה משולבת במצעי הגידול וטיפול בתוצרת שנקטפה.

OHSAS 18001

הסמכה בניהול סיכונים בארגון, המאפשרת למפעל להציג חותמת רשמית לניהול בטיחות ובריאות תקינה במקום העבודה והימנעות ממפגעים בטיחותיים.

חברת אביה בקרת מזיקים פועלת במקצועיות מלאה מתוך היכרות יסודית עם תקנים אלו ועוד רבים אחרים ושמה עליהם דגש מיוחד בפריסת מערך ההדברה וביצוע ההדברות בשטחי המפעל לרבות ניטור, מניעה ופיקוח על כל תהליך שוטף.

הדברה במפעלי מזון

מפעלי מזון נדרשים לפיקוח מוגבר מפני מזיקים בשטח ולטיפול מיידי בכל בעיה. ההתמודדות המרכזית היא מול מכרסמים, שבהיעדר טיפול שוטף עבורם עלולים ליצור נזקים קשים ביותר.

החולדה שמהווה את המכרסם המזיק מכולם, מוכרחה לכרסם באופן קבוע ולכן הדברתה תבוצע בפריסת "טבעת הגנה" סביב המפעל, הכוללת פיזור של תיבות האכלה במיקומים אסטרטגיים, אליהן מגיע המדביר מידי חודש כדי לחדש את הרעל.

סביב תיבות ההאכלה הסגורות קיים מערך ניטור שוטף מצד המדביר, המאפשר לוודא כי המכרסם לא מעביר את החומר הרעיל למקום אחר. בדרך כלל ניטור זה מתקיים על ידי מריחת חומר שהופך את צואת המכרסמים לזרחני ומאפשר לזהות את נתיב ההליכה שלהם ואת אזורי ההתפשטות.

במקומות שבהם התקן לא מאפשר שימוש ברעל בתיבות האכלה נגד המכרסמים, ניתן לפזר מלכודות קפיץ או מלכודות דבק.

הדברה במפעלים בכפוף לדרישה לניהול תיק הדברה

מפעלים בתחום ייצור המזון, תוספי התזונה ופורמולות למיניהן, נדרשים לנהל תיק הדברה אותו צריך מעת לעת להציג למשרד הבריאות. מפעל שלא יציג את התיק במהלך ביקורת שעובר (גם בביקורת פתע), מסתכן בסנקציות קשות ועלול לקבל אפילו צו סגירה למפעל.

תיק ההדברה מרכז בתוכו את כל המסמכים שמתעדים את פעולות ההדברה הקבועות שהמפעל עובר.

בתיק זה נמצאים אישורי ביצוע להדברה כולל תאריכים, מיקומים וחומרים מדויקים, מפת המפעל עם סימון תיבות ההאכלה והמלכודות שפוזרו בשטח, רישיון, תעודות והיתרים של המדביר, היתר רעלים, תעודות רישום ופירוט מרכיבי חומרי ההדברה בהם בוצע שימוש ועוד.

מדביר במפעל שאיננו מקפיד על רישום מסודר לתיק ההדברה, שלא פועל בשקיפות ואף מבלי שיהיו לו היתרים ורישיונות מתאימים, מסכן את פעילות המפעל ופוגע בו קשות.

גם אם לא מדובר בפקחי משרד הבריאות עצמם, לעתים גם טכנולוגי המזון או מעבדת הפיתוח מערימים קשיים בעקבות פערים וכשלים שנמצאים בתיק ההדברה.

צמצמום הופעת מזיקים בשטחי המפעל

פעולות המניעה הנפוצות ביותר במפעלים הן מפני מכרסמים ותיקנים (ג'וקים), אם כי מפעלים מתמודדים עם מזיקים נוספים כמו יונים, פרעושים, חרקי מזון וזבובים שגם אותם צריך להרחיק בשוטף.

מלבד פעולות המנע, תחלופת החומרים הגבוהה וגם התנאים הסניטריים שמתקיימים בשטחים שונים במפעל מביאים לבעיות תדירות של מזיקים ועל כן צריך בכל מקרה לבצע הדברה חודשית, בייחוד במפעלים שחשופים לפגמים באיכות המוצרים כתוצאה מפעילות של מזיקים במקום.

הנה כמה דברים שבאפשרותו של המפעל ליישם כדי להימנע מריבוי מזיקים:

  • סגירה ואיטום של חריצים וחורים
  • שמירה קפדנית על הניקיון והסדר בשטחים התפעוליים
  • הימנעות מצבירת מערומים כמו גרוטאות, קרטונים, אשפה, עלים וכיוצ"ב
  • פתיחה חודשית של קריאה בעירייה על מנת שיגיעו לבצע טיפולי הדברה וניקיון ברחובות מסביב
  • פינוי מיידי של פגרים מהשטח
  • עבודה עם מדביר צמוד אמין ומקצועי שיצור טבעות הגנה בשטח וינטר פעילות מזיקים באופן קבוע.

בשורה התחתונה, אין להתפשר על הדברה במפעלים

כל מפעל מכיל חומרים, רכיבים רגישים, ציוד כבד, מכונות, מזון, כללי זהירות ושגרת עבודה משלו. נתונים אלה לא יכולים להיעלם מעיני המדביר, שנדרש להכיר אותם לעומק בכדי להתאים למפעל את צרכי ההדברה ולבצע אותה בפועל.

אם למפעל שלכם דרוש מדביר מוסמך ומנוסה שילווה אתכם בצורה שוטפת ויבטיח מקום נקי לחלוטין ממזיקים לאורך זמן – אביה הדברות היא הכתובת בעבורכם. צרו עמנו קשר ונדאג לסייע לכם כבר עכשיו.

שאלות ותשובות בנושא הדברת מפעלים

הדברה בכל מפעל מחייבת ניהול של תיק הדברה מלא, רישיונות תקפים ובסיווג מתאים מצד המדביר, עריכת יומן ביצוע לכל עבודה, ביטוחים רלוונטיים ושיתוף פעולה הדוק ומלא עם הלקוח.

חברתנו ערוכה לעמידה קפדנית בכל דרישות בקרת האיכות והתברואה במגזר התעשייתי ומזמינה גם אתכם לקבל שירות מומחים מקצועי ואיכותי, על בסיס מאפייניו וצרכיו הייחודיים של המפעל.

צברנו ניסיון עשיר במהלך יותר מ- 18 שנות עבודה מול מפעלים בכל רחבי הארץ ורכשנו טכניקות עבודה ומיומנויות בלעדיות, המסייעות לנו לפעול בהצלחה מול כל מזיק ולמנוע את חזרתו בהמשך. בעבודתנו אנו דוגלים במתן שירות ברמה הגבוהה ביותר הכולל זמינות גבוהה, ללא איחורים ומענה מקצועי מלא בביצוע כל הדברה.

ההדברה המומלצת היא מפני מכרסמים שעלולים לנגוס בתשתיות התקשורת ולהפיץ מחלות וכן מפני מזיקים כמו תיקנים, נמלים ונדלים באמצעות ריסוס רטוב. יתר פעולות ההדברה תלויות במאפייני המפעל עצמו, טיב העבודה בו, השטח שבו הוא נמצא ורמת החשיפה שלו למזיקים שונים. בחברת אביה הדברות אנו ערוכים לביצוע כלל פעולות ההדברה השוטפות והנקודתיות, עם התחייבות למתן השירות הטוב ביותר.

המחיר נע לרוב בין 500 ל- 800 ₪, לפי גודל המפעל ורמת הנגיעות. על פי חוק תקנות רישוי עסקים, כל מפעל נדרש להדברה חודשית, כאשר מפעלים גדולים העוסקים בייצור ואחסון מזון עשויים להזדקק גם להדברה שבועית. אתם מוזמנים לפנות אלינו בכל שאלה בנושא ולקבל מידע מפורט, אדיב ומקצועי.

המידע בעמוד זה כמו בשאר עמודי אתר האינטרנט זה, הוא מידע ראשוני בלבד ואינו נועד לשמש או להחליף ייעוץ מקצועי. לכל שאלה, מומלץ לפנות לצוות המדבירים המוסמכים והמקצועניים של חברת אביה הדברות. כל תוצאה הנובעת מהסתמכות על המידע באתר, הינה באחריות הקורא או הקוראת בלבד.

הדברת מפעלים סיכום בכותרות

רשיון מדביר מוסמך - 3151 - שלומי לוי, חתום על ידי ד"ר איריס אביעזר
דילוג לתוכן