הדברת עכברים

הדברת עכברים מתרחשת בשתי שיטות מרכזיות – לכידה והרעלה, המיושמות בהתאם לכמות העכברים ולעתים גם על סמך העדפה אישית (הריגה או הדברה הומנית).

אין ספק שמפגש עם עכבר עלול להיות מבהיל ומטריד, אך העכברים הקטנים כלל לא מעוניינים להזיק לכם: הם הגיעו הנה בחיפושים אחר מזון ומקומות מסתור וניצלו חורים בקירות, פתחים בצנרת או את הדלת והחלון הפתוחים כדי לחדור פנימה בקלות.

אז מה עכשיו? האפשרות הראשונה שלכם היא לנסות לתפוס את העכבר. אם אתם מספיק אמיצים להתמודד עמו "פנים אל פנים", נסו לחפש אותו באותם חריצים וחורים שקיימים במבנה, או בעזרת התחקות אחר נתיבי ההליכה שלו לאורך הקירות, בהם נותרו בוודאי גללים, שתן ואולי גם פירורי מזון.

כדי לתפוס את העכבר חשוב להשתמש בכפפות ולפעול בזריזות רבה, משום שהוא עלול להימלט בקלות ולמקום קשה להגעה הרבה יותר. אם הוא נמלט או אם אתם מעדיפים לפתות אותו למלכודת, תוכלו להשתמש באחת משלוש מלכודות אפשריות ללכידת העכבר, לכל אחת יתרונות וחסרונות:

מלכודת כלוב סוג המלכודת שנמנה עם ההגדרה "לכידה הומנית" מפתה פנימה את העכבר כך שהוא יילכד בפנים בשלמותו ויהיה ניתן לשחרר אותו בחוץ לאחר מכן.
מלכודת קפיץ זוהי מלכודת עכברים קטלנית, המכילה קפיץ שנסגר במכה אחת על המכרסם והורג אותו מיד.
מלכודת דבק מלכודת הדבק נחשבת לשיטת לכידה יעילה אך אכזרית למדי. העכבר נדבק למשטח הדבק בקלות ואינו יכול להשתחרר, עד למותו.

הדברה לעכברים על ידי פיזור רעלים

עד כה הצגנו שיטות להדברת עכברים שכרוכות בלכידתם בלבד ומוכוונות בדרך כלל למצב של עכבר-שניים לכל היותר. מה קורה כאשר מדובר במשפחת עכברים ואפילו בקהילה שלמה? כאן העניינים מעט מסתבכים וכבר לא תוכלו לפעול לבדכם, אלא בעזרת מדביר עכברים בלבד.

האופציה הראשונה היא להתקין תיבות האכלה

תיבות אלה מקובעות לקרקע במקום נסתר שאיננו נגיש לבעלי חיים אחרים ובתוכן חריץ דרכו העכבר יכול להשתחל פנימה ולאכול מפיתיון מורעל. מדובר באפשרות הנפוצה ביותר שנמצאת בשימוש בבתים פרטיים, בחקלאות ובמגוון בתי עסק.

האפשרות השנייה היא להשתמש ברעלים

פיזור רעל מסוגים שונים שמניחים בבטן האדמה והם מוכוונים לפגיעה במכרסמים. הרעלים אינם מיועדים לשימוש פרטי וביתי אלא לשטחים ציבוריים וחקלאיים גדולים שבהם עלולה להתפתח אוכלוסייה מסיבית מאוד של עכברים שמסבה נזקים קשים.

חשוב שתדעו: רעל עכברים מהווה חומר מסוכן ביותר ולכן אסור להשתמש בו באופן פרטי, אלא רק באמצעות מדביר המורשה לשימוש ברעל בהתאם לחוק. לכן גם אם אתם סובלים ממכת עכברים קשה סביב הבניין, ברחוב שלכם או במקום העבודה, עליכם לפנות למדביר שיודע כיצד לפזר את הרעלים, היכן ובאילו חומרים להשתמש כדי להימנע מפגיעה בריאותית וסיכון מיותר.

הדברת עכברים וחולדות: טיפול משולב למכרסמים

בשל הרגלי המחייה הטיפוסיים של עכברים וחולדות, לעתים עולה הצורך להדביר או למנוע את הופעתם המשותפת באותו המקום. במקרה כזה האופציה הטובה ביותר תהיה להשתמש בתיבות האכלה שיש להן פתח מספיק גדול כדי לקלוט בתוכו גם חולדות, שגודלן משמעותי יותר.

כאשר מדובר במכרסם שנמצא בתוך הבית, ניתן כמובן לחייג למדביר כדי שיגיע ללכוד אותו באמצעים המיועדים לכך ולשחרר אותו לאחר מכן. שימוש ביתר סוגי המלכודות או ברעלים יתבצע במקרה כזה בהתאם לשיקול דעתו של המדביר וכאמצעי מניעתי בעיקר, מפני הופעתם החוזרת.

הדברה נגד עכברים וחולדות מחיר

אז כמה עולה הדברת עכברים או חולדות? המחיר מורכב מגודל השטח שבו מתרחשת ההדברה וכמות המכרסמים שאותרה במקום.

לרוב ניתן לאבחן את כמות החולדות או העכברים על סמך הסימנים הטיפוסיים להופעתם, כך שהמדביר שנקרא למקום יצטרך קודם לאבחן את הבעיה ולסרוק את השטח ולאחר מכן לקבוע את המחיר. באופן כללי, העלות תנוע לרוב בין 350 ל- 550 ₪.

ומה בסיום ההדברה?

אחד השיקולים העיקריים בשימוש במלכודות עכברים הוא הצורך להימנע מפגרים שנותרים כלואים במקומות המסתור, מה שגורם להתפשטות של ריח נבלה חמור שהופך בלתי נסבל ומושך למקום עוד עשרות מיני מזיקים המסבים פגיעה קשה.

יחד עם זאת, יש מקרים שבהם העכבר ימות לא רק כתוצאה מפעולות ההדברה נגדו, אלא גם בנסיבות טבעיות וחיצוניות. כך או כך, יידרש שירות המשך של פינוי פגרים מהמקום בכדי לסלק את מטרד הריח ומוקד המשיכה למזיקים.

אם התרחשה תמותה בודדת של עכבר, למשל כתוצאה משימוש במלכודת קפיץ או דבק, תוכלו לפנות אותו בעצמכם: לבשו כפפות, העבירו את הפגר לשקית אטומה וקשורה היטב והשליכו אותו לפח הצפרדע הקרוב. בסיום, כדאי לחטא את האזור שבו היה הפגר עם אקונומיקה ולרסס מסביב עם קוטל חרקים.

איך יודעים שיש פה עכברים? הנה כמה סימני זיהוי שיעזרו לכם:

גללי מכרסמים

העכברים יוצאים ממסתורם בלילה ונעים לאורך הקירות ומאחורי רהיטים וחפצים. בהזזה שלהם תמצאו גללים ואולי גם כתמי שתן. עשרות גללים מאפיינים בדרך כלל עכבר-שניים. מאות גללים כבר מעידים על מכת עכברים.

חורים בקיר

העכברים הם יצורים מקננים שיכולים להשתחל גם לחריצים בעובי של 0.5 ס"מ בלבד! נסו לאתר חורים כאלה והשתמשו בפנס כדי להציץ פנימה ולבדוק אותם.

פירורים ושאריות מזון

העכברים לא רק נוברים במזון, אלא גם בדברי עץ, קרטון ופלסטיק שעוזרים להם לשייף את השיניים. אם הבחנתם בנסורת, שבבים ופירורים, כנראה שיש לכם עכבר.

ציוצים דקים בלילה

כדי לנוע בחשכה, העכברים משמיעים ציוצים שעוזרים להם לתקשר עם בני מינם אך גם להעריך את גודל החלל שבו הם עומדים להסתובב. חלקכם ישמעו אותם וזה סימן שצריך להתחיל לטפל בבעיה.

לא בטוחים אם יש עכברים? נתקלתם בעכבר בשטח? נגיע אליכם במהירות עם כל הפתרונות הטובים ביותר, כולל אמצעים למניעתם החוזרת של המכרסמים. חייגו אלינו ונשמח לתת לכם שירות.

המידע בעמוד זה כמו בשאר עמודי אתר האינטרנט זה, הוא מידע ראשוני בלבד ואינו נועד לשמש או להחליף ייעוץ מקצועי. לכל שאלה, מומלץ לפנות לצוות המדבירים המוסמכים והמקצועניים של חברת אביה הדברות. כל תוצאה הנובעת מהסתמכות על המידע באתר, הינה באחריות הקורא או הקוראת בלבד.

הדברת עכברים סיכום בכותרות

רשיון מדביר מוסמך - 3151 - שלומי לוי, חתום על ידי ד"ר איריס אביעזר
דילוג לתוכן