פרעוש החתול

את פרעוש החתול כולכם מכירים: זהו אותו פרעוש עוקץ ומטריד שגורם לחתול שלכם לדריכות ועצבנות ונוטה לעקוץ גם אתכם בכל אזור הרגליים ולגרום לגרד בלתי נסבל.

מי אתה פרעוש החתול?

מבין 40 מיני פרעושים בישראל, רק אחד באמת עשוי להוציא אתכם משלוותכם. פרעוש החתול הוא הסוג השכיח ביותר והנפוץ מכולם בסביבת המגורים, המהווה טפיל לחתולים, כלבים ובני אדם, שעשוי לתקוף גם חיות משק ובעלי חיים בטבע – מכולם ימצוץ דם בדרך מתוחכמת כדי להמשיך להתפתח.

כך תזהו את פרעוש החתול:

 • שחור וקטן, עם מבנה גוף צר ופחוס וללא כנפיים.
 • במבט מקרוב מאוד, הגוון המדויק שלו שחור עד אדום.
 • פרעוש החתול הוא אשף בניתור לגובה ולכן "נעלם" תוך שניה מרגע שהבחנתם בו.
 • גרד ועצבנות יתרה בקרב חיית המחמד בבית.
 • הופעת עקיצות לאורך היום ובעיקר על הרגליים, מקו השוקיים ומטה.

שיטות להדברת פרעוש החתול

הפרעושים מגיעים ממיקום חיצוני סמוך, בחיפושים אחר בעל חיים שיכול לשמש להם כפונדקאי כל עוד הם מוצצים את דמו. בחלק גדול מהמקרים הופעתם תתרחש בעקבות המלטה שהתרחשה קרוב אליכם או אפילו אצלכם בבית והם מקפצים מפרווה לפרווה בקרבה בין חיות נוספות ואנשים.

נתונים אלה מסייעים לנו לא מעט בביצוע ההדברה נגדם, משום שהם לוקחים בחשבון את תנאי המחייה וההתפתחות האופיינית של פרעושי החתול שצריך להתחיל לצמצם ככל האפשר.

ריסוס ירוק להדברת פרעוש החתול

שיטת ההדברה הטובה ביותר במקרה של פרעושים בבית ובחצר היא בריסוס המכיל חומרים מגישת ההדברה הירוקה. אלה הם חומרים ייעודיים לטיפול בפרעושים שמגיעים במינון רעלים נמוך ואינם מזיקים לאדם, חיות המחמד והצמחייה.

הריסוס יתרחש בכל מקום "מועד לפורענות" שפרעושי החתול עשויים להימצא בו: בסדקים וחריצים באזורים מוצלים, בשטחים חיצוניים בהם חיית המחמד שלכם נוהגת להסתובב ובמקומות מסתור פוטנציאליים להטלת ביצים, בהם נרסס גם בעזרת חומר מווסת גדילה שימנע מהן להתפתח.

שימוש בקולר נגד פרעושים

כדי למנוע מחיית המחמד שלכם הדבקה בפרעושים ובכך גם להכניס את הצרה אליכם הביתה, מומלץ להשתמש בקולר שדוחה פשפשים וייתכן שיועיל גם נגד קרציות (תלוי בקולר הנרכש). אופציה נוספת היא להשתמש באמפולות נגד פרעושים אותן מורחים על פרוות בעל החיים אחת לחודש ובעיקר במהלך הקיץ כאשר תפוצת פרעוש החתול הופכת לרחבה ואגרסיבית במיוחד.

שאיבה קבועה של הבית

פרעוש החתול מטיל ביצים בכמות אדירה ומתפתח לדרגה בוגרת בתוך כמה שבועות בלבד, מה שמחייב אתכם לנקוט בפעולות הרחקה ומניעה קבועות. ההמלצה שלנו היא לשאוב את הריפודים, המרצפות ומקומות הרביצה של בעל החיים בעזרת שואב אבק עוצמתי על בסיס שבועי לכל הפחות.

לא פעם כאשר אנחנו נקראים להדברת פרעוש החתול ומגלים מצבורים גדולים ממנו, נבצע קודם כל שאיבה יסודית כדי לסלק את הפרעושים הגלויים ורק לאחר מכן נרסס את המקום, כדי לקטול את כל אותם פרעושים וביצים שנותרו במקומות המסתור שלהם.

חשוב שתדעו:

גם במקרה של ריסוס נגד פרעושי החתול, הנחיות המשרד להגנת הסביבה קובעות כי אין לרסס על ספות, מזרנים, שטיחים וריפודים. ולכן גם אם עברתם ריסוס לאחרונה, חשוב להמשיך ולהקפיד על שאיבה קבועה שתמנע את הופעתם החוזרת.

הרחקה טבעית של פרעוש החתול

 • ניקיון החצר מפסולת, עלים וגרוטאות
 • טיפול בבעיות מזיקים קודמות שמובילות אליכם יצורים פרוותיים שעלולים לסבול מפרעושים.
 • סירוק פרוות בעל החיים וחיפוש פרעושים על הבטן ואזורי השחי (בהם קל יותר לאתר אותם).
 • טיפול בבעל החיים עם קולר או אמפולות בעיקר בחודשי הקיץ.
 • שאיבת אבק אחת למספר ימים לכל הפחות.
 • ניקיון המרצפות בבית עם חומר דוחה חרקים או אפילו מעט חומץ/ אקונומיקה

כל אלה יעזרו לכם להתגונן באופן יחסי מפני הופעת פרעוש החתול ולנטרל את ההתרבות וההתפתחות שלו בבית ובגינה.

לא הצלחתם להיפטר לבד מהפרעושים?

חברת אביה הדברות מעניקה שירות מקצועי, איכותי ובלתי מתפשר עד לתוצאת ניקיון מושלמת מפרעוש החתול. אנו מעמידים לרשותכם ניסיון ומיומנות של 20 שנים בתחום ההדברה ומספקים מענה בפריסה ארצית לכל בעיית פרעושים. חייגו אלינו ונדאג לטפל בה בהצלחה מלאה גם אצלכם.

המידע בעמוד זה כמו בשאר עמודי אתר האינטרנט זה, הוא מידע ראשוני בלבד ואינו נועד לשמש או להחליף ייעוץ מקצועי. לכל שאלה, מומלץ לפנות לצוות המדבירים המוסמכים והמקצועניים של חברת אביה הדברות. כל תוצאה הנובעת מהסתמכות על המידע באתר, הינה באחריות הקורא או הקוראת בלבד.

פרעוש החתול סיכום בכותרות

רשיון מדביר מוסמך - 3151 - שלומי לוי, חתום על ידי ד"ר איריס אביעזר
דילוג לתוכן