הרחקת עטלפים

הרחקת עטלפים מתרחשת בכמה שיטות שתכליתן היא להגן על המבנה, הרכוש, הצמחייה ועצי הפרי שסובלים מלכלוך ומנזק כתוצאה מפעילות העטלפים בסביבה.

בחברת אביה הדברות אנו פועלים בשיטות האקולוגיות והיעילות ביותר כדי להשיב לכם את השקט והניקיון שהעטלפים לקחו מכם.

לפני הכל – הנה כמה עובדות חשובות על עטלפים:

יונקים מעופפים

העטלפים הם היונקים המעופפים היחידים בטבע.

פעילים רק בלילה

הם חיים בלהקות גדולות, שפעילות בלילה בלבד.

יכולות שמיעה מרשימה במיוחד

העטלפים לא ניחנו בראייה חדה, אבל השמיעה ויכולת הפקת הקולות שלהם מרשימים ביותר.

עטלפים נמנעים מקרבה לאדם

למרות שהם מרתיעים את רוב האנשים בעיקר בעקבות מיתוס "הסיבוך בשיער", העטלפים נמנעים מקרבה לאדם ומחפשים בעיקר את מקומות המחייה החשוכים ועצי הפרי שלו, או את החרקים שנמצאים בסביבתו.

הדברה כנגד עטלפים אסורה

העטלפים הינם חיה מוגנת ועתירת חשיבות אקולוגית ולכן יתרחשו נגדם פעולות הרחקה בלבד ובשום אופן לא הדברה.

מדוע בכלל מתרחשת הרחקת עטלפים?

העטלפים מחפשים אחר מקורות מזון ומסתור מגוונים מאוד. בטבע הם מתגוררים במערכות חשוכות, אך בשל זמינות המזון בקרבת האדם, הם נוטים להסתתר גם בתוך מבנים נטושים, עליית הגג ועל עצים במרחב הציבורי ולצאת מהם לציד חרקים או אכילת פירות, תלוי בסוג העטלף.

יריקות עטלפים – הסיבה מספר אחת לצורך בהרחקה

המטרד הגדול ביותר שעטלפים מסבים הוא הלכלוך הרב. הם יכולים "לנקות" תוך דקות עץ גדוש בפירות, למצוץ ממנו את העסיס ולפלוט את שאריות הגרעינים והסיבים בעיסה דביקה שתימרח ישירות על הרכב או קירות המבנה. את היתר הם מפרישים בלשלשת ושתן בעלי ריח חריף.

נסיבות אלה מביאות לא פעם לצורך בהרחקת עטלפים קבועה שתמנע מהם להזיק לעצי הפרי המהווים את רכושם האישי של חקלאים, משתלות, מתחמי אירוח ואפילו בעלי גינה או חצר וכמובן למנוע פגיעה של מאות יריקות מידי לילה בקירות, חלונות, מבנים וכלי רכב שעלולים לסבול מהשחתה של ממש.

האם אפשר לבצע הדברת עטלפים?

עטלף מוגדר כחיה מוגנת ולכן כל ניסיון לפגוע בו מהווה עבירה על החוק. אין להשתמש נגדו בשום חומר הדברה וחל איסור מוחלט על שימוש ברובה אוויר או כל כלי נשק שמוכוונים להריגתו או גרימת נזק גופני כלפיו. ולכן אנו חותרים תמיד לפעולות הרחקה בלבד – ללא חומרים כימיים או התערבות שעשויים לגרום לפגיעה בעטלפים.

שיטות להרחקת עטלפים

עיקר גישת ההרחקה מבוסס על הרצון למנוע חדירת עטלפים למבנים שונים, מה ש"על הדרך" יסייע גם נגד הלכלוך או המטרד שהם גורמים באזור ספציפי. חלק גדול מהאמצעים מקבילים לאלה של הרחקת יצורים מכונפים אחרים כמו יונים, עורבים או מיינות, לצד מספר אמצעים שפותחו במיוחד:

רשתות נגד עטלפים

מדובר ברשתות הגנה העשויות ניילון, פוליאתילן או ברזל ושמתאימות לחסימת מקומות מסתור פוטנציאליים כמו מרפסת השירות, מרזבים, פתחים וכוכים. אלה למעשה אותן הרשתות המשמשות להרחקת יונים וניתן להשתמש בהן גם כדי לעטוף עצי פרי שנרצה לחסום את העטלפים מלאכול.

דוקרנים להרחקת עטלפים

גם הפעם מדובר באותו האמצעי שמשמש להרחקת יונים, אותו נוכל להציב בכל נקודה שהעטלפים נוהגים לנחות עליה.

הרתעת עטלפים באמצעות דחלילים

דחלילי עופות דורסים כמו תנשמות וינשופים עשויים להרתיע את העטלפים. חשוב להדגיש שדחליל באמת טוב הוא בהכרח יקר מאוד, כך שאם אתם שוקלים לרכוש אחד פשוט, הוא לא צפוי לעזור.

מפיצי ריח ואבוקות להרחקת עטלפים

הפצה של ניחוחות מסוימים ועשן סביב עצי פירות עשויים להרתיע עטלפים מלהתקרב, אם כי מדובר בשיטה שתתאים למקומות מאוד מסוימים ושאיננה פועלת תמיד.

שימוש בתאורה

העטלפים אינם פועלים באור ובשל ראייתם המאותגרת, סובלים מההבזק החזק ומתרחקים ממנו. לכן התקנה של אמצעי תאורה חזקים סמוך לעצים או סביב המבנה בהכרח תמנע מהם להגיע הנה.

הרחקה אלקטרונית לעטלפים

השיטה הטובה, היעילה והמומלצת ביותר להרחיק עטלפים היא להשתמש במכשיר אולטראסוני שמשמיע צלילים מרתיעים, הנקלטים באוזני העטלף הרגישות.

להבדיל ממכשור זהה המיועד להרחקת יונים, מכרסמים או מקקים ושאיננו בעל שיעורי הצלחה גבוהים – דווקא כאן מסתמנים האמצעים האלקטרוניים כשיטה הידידותית והאפקטיבית ביותר להיפטר מנוכחות עטלפים לטווח ארוך במיוחד.

מתי יידרש לוכד עטלפים?

בדומה לאדם, גם בעלי החיים שסביבנו עוברות תאונות מצערות.

עטלפים עשויים למצוא את עצמם לכודים ברשת ההרחקה שניסו לחדור, פצועים על הגג או אדן החלון שלכם כתוצאה מנפילה או תקיפה. ייתכנו גם מקרים של עטלפים סרבנים שמתעקשים להמשיך לפקוד מקום מחייה ספציפי ובלתי רצוי כמו החניון התת קרקעי, עליית הגג או מחסן הבניין.

בנסיבות האלה, ייתכן שיהיה צורך ללכוד את העטלף ולהעביר אותו למקום אחר. אנו נשלח אליכם לוכד עטלפים מיומן שידאג להעביר את העטלף לכלוב מיוחד וללא פגיעה וישחרר אותו בשטח רחוק.

בהתאם למקרה, נעביר עטלף פצוע, נדיר או תוקפן לטיפול בעמותת "עטלף" או לנציגי רשות הטבע והגנים להמשך טיפול.

לא רק הרחקת עטלפי פירות: הכירו את העטלפים הנפוצים בארצנו

ישראל מתהדרת בלא פחות מ-33 מיני עטלפים – אף אחד מהם איננו מוגדר כמסוכן או מעביר מחלות ורק מקצתם נפגשים עם האדם בסביבת המחייה הרגילה.

4 סוגי עטלפים נפוצים בישראל:

עטלף הפירות הנפוץ והמוכר ביותר, בעל פנים שועליות וצבעו אפור-חום עם כנפיים כהות יותר. עטלפים אלה ניזונים בעיקר מפירות העצים ליצ'י, תות, שסק, חרוב ופיקוס.
אשף מצוי עטלף קטן בעל מראה ייחודי מאוד: אפו מחודד כלפי מעלה ואוזניו חתוליות. צבעו אפור ובניגוד לעטלפים אחרים הוא גם מטייל על הקרקע. ניזון מחרקים שונים כמו זבובים ועשים.
פרספון מצוי שמו של עטלף זה ניתן לו בעקבות אפו שמזכיר מעין פרסת סוס. הוא מצוי בעיקר בצמחייה צפופה וסבוכה וצד חרקים ומעופפים שונים בתעופה יחסית נמוכה.
נשפון מצוי צבעו של הנשפון חום-אדמדם והוא מתגורר בעיקר במערות טבעיות ויוצא ממחבואו לציד חרקים שונים עם החשכה.

מחפשים מרחיק עטלפים מקצועי? אנחנו הכתובת!

כחברה שחרטה על דגלה מתן שירות ברמה הגבוהה ביותר, אביה הדברות ערוכה לספק לכם את הפתרונות הטובים ביותר להרחקת עטלפים קבועה – ללא פגיעה בסביבה או בבעלי החיים, תוך התאמה אישית של האמצעים הנדרשים לשטח ולדרישות האישיות.

חברת ההדברה שלנו מתמחה כבר 20 שנים בפעולות הרחקה, הדברה, ניטור ולכידת מזיקים ומעמידה לרשותכם את מיטב בעלי המקצוע המיומנים בהרחקת עטלפים אקולוגית בפריסה ארצית.

אנו מזמינים אתכם להתרשם ממערך השירות שלנו דרך ההמלצות הרבות באתר ולפנות אלינו בכל שאלה סביב הנושא ולקבל שירות מעולה עם תוצאות הרחקה מצוינות לאורך זמן.

המידע בעמוד זה כמו בשאר עמודי אתר האינטרנט זה, הוא מידע ראשוני בלבד ואינו נועד לשמש או להחליף ייעוץ מקצועי. לכל שאלה, מומלץ לפנות לצוות המדבירים המוסמכים והמקצועניים של חברת אביה הדברות. כל תוצאה הנובעת מהסתמכות על המידע באתר, הינה באחריות הקורא או הקוראת בלבד.

הרחקת עטלפים סיכום בכותרות

רשיון מדביר מוסמך - 3151 - שלומי לוי, חתום על ידי ד"ר איריס אביעזר
דילוג לתוכן