הדברה לבניין

הדברה לבניין המשותף היא פקטור מכריע באיכות חיי הדיירים במקום ובשכונה בכלל. אם יש לכם בעיית מזיקים בתוך הדירה, סביר מאוד להניח שהיא קיימת גם אצל השכנים ולכן כדאי לאגד כוחות ולהזמין מדביר לכל דירות הבניין, השטחים המשותפים וסביבתו החיצונית.

על חשיבותה ומורכבותה של הדברה לבניין

תיקנים, חולדות, עכברים, נמלים, יונים ועוד מגוון גדול של מזיקים נהנים מאוד מהקרבה לאדם ומהמחייה לצידו, בעיקר כשהם מוצאים בה מקומות מוצלחים מאוד למחסה, מזון ומים.

וכך יוצא שדיירי בניינים רבים נתקפים לא אחת בפאניקה ממראה חמור של חולדות מתרוצצות סביב הפחים, או מג'וקים שיוצאים שוב ושוב מפתחי הביוב בבית וסביב הבניין. לעתים מזיקים אלה יימצאו גם באזורים כמו המקלט או המחסנים, במדשאה הסמוכה, בצנרת, המרזבים ועוד.

כל האזורים הללו הופכים את הדברת הבניין לעניין מורכב וייתכן שגם ארוך טווח, הדורש פתרונות הדברה ומניעה למגוון גדול של מזיקים, בדרך של תכנון אסטרטגי לפעולות השוטפות ומיפוי כל הנקודות החשופות של המבנה.

הדברה לבניין

היכן תתרחש הדברה בבניין?

המדביר נדרש לספק פתרונות לאזורים שונים ורבים וביניהם הלובי, המקלט, חדרי המדרגות, הגג, חדרי האשפה, מעליות וכל חלל משותף נוסף. פעולות ההדברה מתמקדות הן בחיסול המזיקים הקיימים אך גם במניעת הופעתם החוזרת.

כך למשל, יהיה קשה מאוד לנטרל לחלוטין את הופעתם של תיקנים מהביוב (שמקושר לצנרת העירונית ולעתים "מעביר" את האוכלוסייה המודברת למקום חדש), אך אפשר לנקוט נגדם בפעולות מניעה שונות.

כמובן שרצוי לקיים את פעולות ההרחקה והמניעה כדי שלא יחולו מפגעים, אך הם עשויים להתרחש בכל מקרה ולכן צריך להנחות את הדיירים לגילוי ערנות במקרה של זיהוי גללי מכרסמים, ריח רע שאיננו חולף, ליקויים במבנה בדגש על חורים בקירות החיצוניים, במערכות הצנרת ועוד.

ריסוס בניין מגורים ומשרדים

הדברת בניינים כוללת בראש ובראשונה את הריסוס, שמהווה קו הגנה ראשוני מפני מגוון גדול של מזיקים, בדגש על ממלכת החרקים לסוגיה. חומרי הריסוס ממשיכים להשפיע במשך כשנה, כך שכל חרק שיבוא עמם במגע ימות בין מספר שעות ועד כמה ימים, תלוי בהשפעתו של החומר ההולכת ונחלשת עם הזמן, עד לחידוש.

מהסיבה הזו מומלץ שהדברת הבניין תבוצע בין פעמיים ועד ארבע פעמים בשנה, כאשר תדירות גבוהה יותר תאפיין בניינים שסובלים באופן קבוע מתיקנים ומכרסמים בביוב.

אם הבעיה חמורה מאוד, מדביר מקצועי יוכל להציע גם טיפולי הדברה שוטפים אחת לחודש, בדומה להדברה המתרחשת בבתי עסק, חנויות ומפעלים.

פעולות למניעת מזיקים בבניין ובשטחיו

מלבד פעולות ההדברה עצמן, חשוב מאוד לטפל בליקויים שונים סביב המבנה שעלולים לגרום להופעת מזיקים:

  • איטום חורים, חריצים וסדקים בקירות החיצוניים של הבניין
  • בדיקת דליפה לברזים וצינורות
  • התקנת רשתות/ דוקרנים בכל מקום חשוף כמו מרזבים, מסתור כביסה או נקודות סמויות בגג והחניה
  • שמירה על סדר וניקיון כלליים בתוך שטחי הבניין ובסביבתו החיצונית, כולל ניקיון באזור הפחים ופינוי תדיר של הזבל אחת לשבוע.

מציאת מדביר מקצועי להדברת הבניין

אין כל ספק כי המדביר שנדרש לפעולות מורכבות, שוטפות ועקביות זקוק למומחיות ומיומנות רבה. כישוריו של המדביר לא יסייעו לו להתמודד אך ורק עם מזיקים שונים ברגע האמת, אלא ישפרו פי כמה וכמה את חיי הדיירים במקום, הן ברמת תקינות המבנה וטיפוחו והן ברמת השקט הנפשי מפני התפרצויות מזיקים קשות, המאופיינות בזוהמה כללית, ריח רע ורמת היגיינה ירודה.

בנוסף יש להדגיש כי שימוש לא אחראי ומקצועי בחומרי הדברה למיניהם עלול לגרום לפגיעה בבני אדם, חיות מחמד ואפילו חיות בר תמימות. לכן מוכרחים להשתמש בהם באחריות ובמסגרת ההסמכה המתאימה לפי חוק.

מדביר מוסמך גם ישלב בין פתרונות ההדברה הירוקים המקובלים לאמצעים נוספים מהגישה האקולוגית וייתכן שגם האלקטרונית, שמצמצמים אף יותר את הנזק לאדם ולסביבה. ולכן מומלץ להעדיף חברות המשלבות כמה פתרונות הדברה אפשריים תוך מתן הכוונה לדיירים כיצד להתנהל בשוטף למניעת מזיקים.

שמירה על נהלי בטיחות במהלך ההדברה

בהמשך למקצועיות המדביר בבניין, עליו לנקוט גם באמצעי זהירות ובטיחות שונים, למשל תליית שלטי אזהרה ברחבי הבניין בעת ההדברה והרחקת ילדים וחיות מחמד מסביבת הריסוס.

הדבקת שלטי אזהרה בבניין

המדביר נדרש גם להותיר את חדרי המדרגות ודלת הכניסה פתוחים כדי לאוורר את הבניין, גם במהלך הטיפול וגם לאחריו. עליו להנחות את הדיירים להימנעות משהות ארוכה בחדר המדרגות ובכל אזור סגור שבו בוצעה ההדברה.

בהדברה נגד מכרסמים, אין בשום אופן להשתמש ברעלים בצורה גלויה וחשופה, כך שהם יפוזרו במחילות בתוך האדמה או במערכת הביוב. אם נדרשת מניעה שוטפת מפני חולדות ועכברים, ניתן להשתמש בתיבות האכלה אטומות ומקובעות ולהציב לצידן שלטי אזהרה מתאימים.

דגשים נוספים לעבודת המדביר בבניין:

קבלת דו"ח מפורט על ההדברה

יש לקבל מהמדביר דו"ח מפורט לגבי שם החומר שבוצע בו שימוש ונגד אילו מזיקים הוא מתאים, מה משך האחריות להדברה והמלצות להימנעות נוספת ממזיקים.

אישור ביצוע העבודה

יש לקבל מהמדביר אישור על ביצוע ההדברה (או העבודה שביצע), המכיל את שם וריכוז חומר ההדברה ומספר אצווה. ניתן לבדוק דרך הדו"ח האם החומר אכן מאושר לשימוש מטעם המשרד להגנת הסביבה.

תיעוד ההדברה ביומן הדברה

המדביר מחויב לתעד את פעולותיו ביומן הדברה, למקרה של הרעלה שבה הרופאים מוכרחים לדעת מה בוצע ובאילו חומרים.

עבודה עם חשבונית

המדביר מחויב להגיש חשבונית.

תיאור לזיהוי המזיק על ידי דיירי הבניין

הדיירים בבניין נדרשים לזהות בזמן כל מפגע ולהבין את מקור הבעיה כדי לטפל בו ולהימנע מהופעה חוזרת, למשל בדיקת מערכות הביוב, חדרי הפחים, צמחייה מטפסת וכיוצ"ב.

וועד הבניין נדרש לעדכן את דיירי הבניין

טרם ההדברה, וועד הבניין יעדכן את כל הדיירים לגבי הפעולה ולמען בטיחותם במהלכה ואחריה.

זקוקים למדביר מיומן, עתיר ניסיון ואמין להדברה והרחקה שוטפת מפני מזיקים בבניין שלכם? צרו עמנו קשר ונשמח לתת לכם שירות.

המידע בעמוד זה כמו בשאר עמודי אתר האינטרנט זה, הוא מידע ראשוני בלבד ואינו נועד לשמש או להחליף ייעוץ מקצועי. לכל שאלה, מומלץ לפנות לצוות המדבירים המוסמכים והמקצועניים של חברת אביה הדברות. כל תוצאה הנובעת מהסתמכות על המידע באתר, הינה באחריות הקורא או הקוראת בלבד.

הדברה לבניין סיכום בכותרות

רשיון מדביר מוסמך - 3151 - שלומי לוי, חתום על ידי ד"ר איריס אביעזר
דילוג לתוכן