הדברת תיקנים

הדברת תיקנים נחשבת לשירות הדברה נפוץ: הם חודרים לכל מקום, ניזונים מכל חומר אורגני ומתרבים בקצב מסחרר. אז מה לעשות? חייגו אלינו ונדביר אותם ביעילות.

יש פה ג'וק! כך מתרחשת הדברת תיקנים בבית:

אז ראיתם ג'וק, שסביר להניח שמשתייך למשפחת המקקים או בשמו המקובל – תיקן. בואו לא נבזבז זמן ונסלק את התיקן מהשטח:

הדברת תיקנים בריסוס

הפעולה הראשונית ושאולי שתספיק למלחמה בג'וק הבודד היא לרסס את התיקן שזה עתה ראיתם עם כל קוטל חרקים שיש בבית. לאחר מותו של התיקן, כדאי לרסס מהחומר גם באזורי החדירה הפוטנציאלים של חבריו, כמו פתחי הניקוזים בבית, הארון מתחת לכיור, ספי הדלתות והחלונות.

האם הבעיה נפתרה? ובכן, כן ולא. אמנם התגברתם בהצלחה על התיקן שהופיע, אך אין הדבר אומר שאתם חסינים מפני הגעה של תיקנים נוספים. בשל מינון הרעלים הנמוך בתרסיסים הביתיים (מדובר בקוטלים מהולים שמתפוגגים תוך כמה שעות ועד 3-4 ימים), הם לא יעניקו לכם שקט ארוך טווח.

ולכן כאשר מופיעים פעם אחר פעם תיקנים בבית, או אם אתם רואים אותם יוצאים מהביוב, מטיילים בגינה, מקננים לכם מתחת לדק העץ או נמצאים בהמוניהם ליד הפח – תצטרכו להזמין ריסוס מקצועי. תרסיסי ההדברה מכילים מינון רעלים גדול ומרוכז שיסייע להיפטר מהם לתקופה ארוכה.

פיתיונות ג'ל לחיסול תיקנים

אופציה נוספת לטיפול בבעיית התיקנים היא פיתיונות הג'ל: קפסולות קטנטנות המכילות רעלני קיבה שפוגעים בג'וקים בלבד וכאשר התיקן נוגס בהם, התמותה שלו תתרחש תוך כמה שעות.

גם את הג'ל ניתן לרכוש במזרקים המיועדים לצרכן הפרטי ובהם כמות קטנה שתסייע לכם להתגבר על מפגע בודד. יחד עם זאת, מדובר בפתרון שמתאים רק למקרה של סוג התיקנים הקרוי "תיקן גרמני" (הבדל בין הסוגים בהמשך) והוא כמובן לא יעזור במקרה של נגיעות גדולה.

במקרה של מכת ג'וקים קשה, למשל בביוב או בפחי הזבל, ניתן לשלב בין הריסוס לפיתיונות הג'ל בהתאם לשיקול דעתו של המדביר ובמינונים שיקבע לשם כך.

הדברת תיקנים מחיר

המחיר להדברת תיקנים תלוי בכמות שנמצאה בשטח, בגודל שטח ההדברה (למשל כמות החדרים בבית) ובפעולות ההדברה עצמן. העלות תנוע בין 250 ₪ בדירת חדר-שניים הסובלת מנגיעות קלה ועד 500-600 ₪ בשטח גדול שמצריך הדברה משולבת ומורכבת.

הדברת תיקנים טבעית – האם זה אפשרי?

בנסיבות מאוד מובנות, הרבה אנשים מעוניינים להימנע מהכנסת חומרי ההדברה הביתה ובעיקר כאשר יש בו פעוטות ותינוקות, נשים הרות או אנשים עם בעיה בריאותית כלשהי.

נאמר כבר עכשיו שישנם מספר אמצעים טבעיים בהם תוכלו להשתמש, אבל הם לא צפויים לפתור את בעיית המקקים ב-100% ולכל הפחות ידחו את הופעתם או יצמצמו את הכמות. הנה כמה אפשרויות טובות:

  • ציפורן
  • גרגירי קפה שחור
  • עלי דפנה
  • פלפל קאיין
  • חומץ לבן ואקונומיקה

ניתן לפזר כל אחד מהחומרים האלה בפינות הבית, בארונות המטבח ובשירותים וליהנות משקט יחסי מחרקים בבית באופן כללי.

אופציה נוספת היא להשתמש במכשיר אלקטרוני שיוצר תנודות בקרקע (הדברה אלקטרונית) ובכך אמור להבריח את התיקנים מהמקום, אך מדובר באפשרות שאינה יעילה לכל המקרים.

סוגי התיקנים הנפוצים בישראל

אלפי מיני תיקנים חיים ופועלים בישראל, מתוכם ארבעה סוגי תיקנים נמצאים בחשיפה גבוהה יותר לאדם ומוגדרים כמזיקים שצריך להדביר במהירות:

סוג התיקן

איך תזהו אותו?

תיקן אמריקאי התיקן הנפוץ והמוכר ביותר – ג'וק דמוי תמר מג'הול, גדול ומעופף, צבעו חום כהה ומחושיו ארוכים. מגיע לכל מקום לח, חשוך ומעופש.
תיקן גרמני גודלו קטן בהרבה מהתיקן האמריקאי וצבעו חום בהיר. נוטה להימשך למוצרי חשמל המפיצים חום במטבח: בתוך התמי 4 או מכונת הקפה ומתחת/ מאחורי התנור והמיקרוגל.
תיקן מזרחי מדובר בתיקן יחסית גדול ובולט בשל צבעו השחור המבריק (דומה לחיפושית זבל). מצוי במקומות עם הרבה מאוד אשפה ולכן הריח הרע שלו חזק מאוד ומקל על הזיהוי.
תיקן פסים תיקן קטנטן (כ-1 ס"מ) בצבע חום כהה ועל גופו פסים שחורים/ חומים בולטים. נמשך למקומות לחים כמו המטבח והמקלחת, אך הרבה פחות נפוץ ביחס ליתר הסוגים.

נחשפתם שוב ושוב לאחד הסוגים הללו ואתם לא מצליחים להיפטר מהתיקנים לבד? מומלץ לפנות בהקדם למדביר שיבצע ריסוס מקיף למבנה ולשטחים הסמוכים אליו, בהתאם לרמת הנגיעות.

הנחיות חשובות לקראת הדברת תיקנים

אז מה עושים רגע לפני שהמדביר מגיע ומה תצטרכו לעשות לאחר מכן? הנה סדר הפעולות המלא:

מפנים את שטח ההדברה לפרק זמן של שעתיים

ריסוס נגד ג'וקים מתבצע בגישת ההדברה הירוקה, הכוללת חומרים שאינם מזיקים לאדם ולסביבה אך מומלץ שלא להיחשף אליהם במהלך הפיזור עצמו. ניתן לשוב למקום כעבור שעה-שעתיים.

מאווררים היטב את הבית

כל מבנה שמבוצעת בו הדברה צריך להיות מאוורר בשעה שלפני תחילת ההדברה ובשעתיים שלאחר מכן.

מפנים חפצים חשובים

כדי שחומרי ההדברה לא יבואו במגע עם כלי מטבח, מזון, מצעים, מוצרי ניקיון והיגיינה, בגדים וצעצועים – פנו אותם מכל חדר, ארון ומגירה שבהם המדביר עומד לרסס. כדאי לרכז הכל בחדר נפרד וסגור, אם יש צורך גם לכסות את החפצים כדי לשמור עליהם כראוי.

דגשים לביצוע הדברת תיקנים בביוב

מכיוון שהביוב הוא אזור ההתפתחות המרכזי ביותר של התיקנים, חשוב שכל הדברה מקצועית שנערכת אצלכם תבוצע במקביל לבורות הביוב הסמוכים למבנה וגם לניקוזי הביוב שבתוכו. טרם ההדברה, וודאו שכל הפתחים ניתנים לפתיחה כראוי ושלא קיימת סתימה.

הרחקה ופינוי של הפנלים

מכיוון שהתיקנים נכנסים דרך סדקים וחריצים בקירות המעטפת של הבית, אחד המיקומים המרכזיים שבהם יבוצע נגדם ריסוס הוא הפנלים. לכן פנו אותם מחפצים כמה שניתן, גלגלו שטיחים, הרחיקו רהיטים ואפשרו למדביר לנוע לאורך הקירות שעוטפים את הבית עם המרססת.

הנחיות חשובות לאחר ההדברה

משההדברה הושלמה, תקבלו שקט וניקיון מתיקנים לפרק זמן יחסית ארוך, של שנה לפחות. כעת חשוב שתקפידו יותר על הסדר והניקיון בבית, על אחסון סטרילי של מוצרי המזון וריקון הזבל בתדירות רבה.

חשוב להתחיל לטפל גם בליקויים במבנה שחושפים אתכם לנגיעות של תיקנים, בדגש על איטום סדקים וחריצים, התקנת רשתות, טיפול בבעיות בצנרת ובאזורים עם לחות מוגברת.

הם מבהילים ומבחילים, אבל אין סיבה להתמודד איתם לבד

אם אתם סובלים מבעיית תיקנים ולא מצליחים למגר אותם, נשמח לעזור. לאורך השנים רכשנו ניסיון מקצועי עשיר ביותר המסייע לנו לטפל בתיקנים בהצלחה ולהעניק לכם שקט לאורך זמן. פנו אלינו ונגיע אליכם לאבחון ולטיפול כולל אחריות מלאה.

המידע בעמוד זה כמו בשאר עמודי אתר האינטרנט זה, הוא מידע ראשוני בלבד ואינו נועד לשמש או להחליף ייעוץ מקצועי. לכל שאלה, מומלץ לפנות לצוות המדבירים המוסמכים והמקצועניים של חברת אביה הדברות. כל תוצאה הנובעת מהסתמכות על המידע באתר, הינה באחריות הקורא או הקוראת בלבד.

הדברת תיקנים סיכום בכותרות

רשיון מדביר מוסמך - 3151 - שלומי לוי, חתום על ידי ד"ר איריס אביעזר
דילוג לתוכן