ריסוס עשבים

ריסוס עשבים מהווה פעולת הדברה חשובה והכרחית, בעיקר לאור התחרות הטבעית על משאבי הקרקע, שבה העשב השוטה תמיד ינצח את הצמחים הרצויים.

הנה כל מה שאתם צריכים לדעת כדי שהגינה תישאר מטופחת ונעימה:

מדוע הדברת עשבים כה חשובה?

צמיחתם של עשבים שוטים מביאה לגידול משמעותי באוכלוסיית המכרסמים, שיביאו למקום בתורם נחשים וטפילים שונים (פרעושים, קרציות). בנוסף, עשביה זו מגדילה את הסיכון להתלקחות שריפות במהלך חודשי הקיץ.

ריסוס עשבים

כך מתרחש ריסוס נגד עשבים

הדברת עשבים בגינה או החצר מייבשת את העשב השוטה, מבלי למנוע את צמיחתו של עשב חדש. וכך עם סיום החורף, כאשר העשבייה בגינה מתחילה לצמוח הן בשל זרעים בקרקע והן בשל זרעים חדשים שהתקבלו עם הרוח או נישאו על גבי בעלי החיים, תבוצע הדברה חוזרת למניעת הופעתם.

אופן ההדברה עצמו משתנה בהתאם לתוואי השטח: בגינות קטנות או בפינות שונות בחצר (למשל מאחורי בלוני הגז), יהיה צורך לרסס נקודתית. בשטחים גדולים בדגש על קרקעות חקלאיות, הריסוס מבוצע באמצעות נסיעה ברכבי שטח ואפילו אופנועי מוטוקרוס.

כמו כן, יש להתאים את סוג החומר הכימי של התרסיס לסוג העשבים הקיים במקום. המדביר יצטרך להימנע מפעולת הריסוס אם גשום בחוץ, שכן גם טפטוף עלול לשבש את פעולת חומרי ההדברה. ולכן העונה המתאימה ביותר לכך היא כמובן הקיץ.

מקימים גינה? עשבים שוטים הם חלק מהעניין

עשב שוטה הוא סוג של טפיל בצמחיה, שלא תורם לשטח אלא מכלה את כל משאבי המים והאור של יתר הגידולים ובכך פוגם בצמיחתם התקינה.

זה לא רק המראה הרע והפראי שלו שמחולל את הבעיה, אלא גם קצב הצמיחה המסחרר (צפיפות וגובה) שיביא בתורו לנסיגה של הדשא, הופעת בורות וחריצים ועמם גם מכרסמים רבים, נחשים ושלל חרקים.

חלק מהעשבים הללו צומחים באופן עונתי (חורף או קיץ) ונובלים מעצמם, אך מותירים שורש באדמה שימש אותם לגדילה חוזרת בדיוק באותו המקום בשנה הבאה. עשבים אחרים צומחים לאורך כל השנה ולכן נדרשים להדברה שוטפת. הנה הסוגים הנפוצים בישראל לעשבים שוטים ("רעים"):

סוג העשב מינים נפוצים
עשבי חורף קיסוס, תלתן לבן, כוכבית מצויה, איכלאה אלף העלה, נזמית לופתת.
עשבי קיץ חלבלוב, רגלת הגינה, אבוטילון תאופרסטוס, כף אווז לבנה.
עשבים רב שנתיים שורש שן ארי, שינן, גומא הפקעים
עשבים חד שנתיים זנב שועל מצוי, אצבען ריסני, דבקה זיפנית
עשבי דשא אצבען ריסני, דבקה זיפנית וזיפן כחלחל.
רחבי עלים תלתן, קיסוס, חלמית מצויה, שיחי קוץ, שינן, גדילן ושורש שן ארי.

מה חשוב לקחת בחשבון טרם ריסוס העשבים?

חשוב להבהיר כי לא כל מדביר מעניק שירותי ריסוס עשבים בגינות או בשטחים חקלאיים, משום שתהליך ההדברה שונה מזה שמבוצע לחרקים ומכרסמים. יש צורך בהסמכה מתאימה ובמיומנות ספציפית, שמאפשרים למדביר לקבל החלטה לגבי הדברים הבאים:

מועד ההדברה

כאמור, הדברת עשבים תצליח בעיקר בחורף, אך במקרה של צמחים רב עונתיים יהיה צורך בריסוס העשביה גם בקיץ. אם זהו ריסוס בחורף, לרוב משתמשים בגרגירים ששוקעים במשך כשבועיים באדמה ומחבלים בשורש הצמח הרע. אם זהו ריסוס עשבים בקיץ, הדברתם תהיה בדרך של ריסוס נוזלי ישיר.

שעת ההדברה

מכיוון שחומרי ההדברה מתפרקים בחשיפה לשמש, עדיף שהריסוס יבוצע בשעות הערב/ לילה. בשטחים גדולים ייתכן גם שמשך הריסוס יהיה ארוך ולכן נדרש תזמון מדויק כדי להספיק לטפל בכלל הצמחיה במקום, מבלי לפגוע בזו שרצויה.

תאימות החומר לעשב הגדל במקום

ריסוס עשבים מותאם פעם אחר פעם לסוג הצמח הרלוונטי ולעתים קרובות גם מתוך שיקולים נוספים לגבי סוג הצמחייה שבאה עמו במגע וצריך לשמור עליה. התאמת החומר דורשת היכרות עמוקה עם החומרים הקיימים, התאמתם ומהילתם – עבודה שרק מדבירים המחזיקים ברישיון רשאים לבצע.

החומרים בהם אנחנו משתמשים הם באישור המשרד להגנת הסביבה בלבד.

נוכחות מזיקים במקום

אם העשביה הקיימת כבר מכילה מיני מזיקים שונים, יהיה צורך לשלב בין ריסוס הצמחייה לבין פעולות לכידה והדברה מתאימות.

האם ריסוס הגינה מזיק לבריאות?

למרות שחומרי הריסוס השונים מבוססים על תרכובות של כימיקליים, רמת הרעילות שלהם נמצאת במינון נמוך מאוד (ריכוזים של 0.5%-1% לכל היותר) ולכן איננה פוגעת כלל בבריאות האדם או ביתר חיות הסביבה.

ועם זאת, במקום שבו שוהים בעלי חיים כמו חיות מחמד או חיות משק, ניתן להשתמש בתרסיס נגד עשבים שוטים המבוסס על חומרים אורגניים כמו שמן ציפורן וחומצת לימון. במקרה כזה, התרסיס לא מותאם במדויק לסוג העשב ויכול לצמצם את הופעתו, אם כי לא תמיד לחלוטין.

אם אתם מעדיפים לנסות להדביר את העשבים לבד לפני קריאה למדביר, תוכלו לפזר בשורשי העשבים מלח או מים רותחים ולמגר את הופעתם. במקרה של צמיחה חוזרת, מסיבית או בלתי נשלטת, קראו לנו ונדאג להשיב לכם את הגינה במצבה הנקי והמטופח.

המידע בעמוד זה כמו בשאר עמודי אתר האינטרנט זה, הוא מידע ראשוני בלבד ואינו נועד לשמש או להחליף ייעוץ מקצועי. לכל שאלה, מומלץ לפנות לצוות המדבירים המוסמכים והמקצועניים של חברת אביה הדברות. כל תוצאה הנובעת מהסתמכות על המידע באתר, הינה באחריות הקורא או הקוראת בלבד.

ריסוס עשבים סיכום בכותרות

רשיון מדביר מוסמך - 3151 - שלומי לוי, חתום על ידי ד"ר איריס אביעזר
דילוג לתוכן