טיפול בטרמיטים

טיפול בטרמיטים עשוי להיות מאתגר במיוחד, בשל הימצאותם של הטרמיטים מתחת לאדמה.

אז כיצד מגיעים לשם ומחסלים אותם? ואיך מונעים מהם לחזור? הנה כל מה שאתם צריכים לדעת.

הם אמנם לא עוקצים או נושכים, אבל הטרמיטים מסבים תוך זמן קצר נזק כלכלי עצום לכל מקום שהגיעו אליו. זה קורה בבתי מגורים שמוצאים את עצמם מתמודדים עם הרס של כל פריטי העץ כמו רהיטים, דלתות, מדרגות ומשקופים, בעסקים שנותרים עם פגיעה בתוצרת שלהם ובמקרה של הטרמיט הפורמוסי – גם חבלה מסיבית בדברי פלסטיק, מתכות רכות ואפילו בטון.

אז איך מטפלים בטרמיטים?

רוב האנשים שמבחינים בטרמיטים דמויי הנמלה הלבנה, מחליטים לרסס אותם עם קוטל חרקים שיש בבית. בנקודה זו הטרמיטים הגלויות ימותו, אבל התפרצות הקן תימשך. הסיבה לכך היא אופן הקינון המיוחד של הטרמיטים, כמה מטרים טובים מתחת לאדמה.

מכאן הטרמיטים יוצאים בהמוניהם לתשתיות המבנה ומתחילים לחסל כל מה שנקרה בדרכם. מכיוון שהאכילה מתרחשת מבפנים, אתם צפויים לגלות תוך זמן קצר שמוצרי העץ בבית מתחילים להתעוות, מתפוררים או סובלים מבלאי מאוד מתקדם. במצב של הרס מוחלט, תוכלו לדחוף עם האצבעות את הפריט ולראות שהוא פשוט קורס.

ולכן קיימות שתי דרכים לטיפול בבעיה, שתיהן מתמקדות בחיסול הקן והמלכה: קידוח במרצפות כדי לגלות את הקן ולהדביר אותו ישירות או שימוש בפיתיונות רעילים שיעשו לבד את העבודה.

ריסוס נגד טרמיטים

כאמור, כדי לרסס את הטרמיטים לא די בריסוס על פני השטח וצריך לרסס גם את הקן עצמו. בתהליך זה, המדביר ינסה לאתר את המקום שתחתיו נמצא קן הטרמיטים (בהתאם להתפרצותם ואופן הפעילות שלהם) ושם יקדח קידוחים קטנים במרצפות, לרוב במרחק של 30-50 ס"מ מנקודה לנקודה.

אל הקידוחים יחדיר המדביר את חומר ההדברה, באמצעות מרססת שחודרת למקטע של עד 50 ס"מ וסביר להניח שמצויה בשטח של הקן או בסמוך אליו. חומר ההדברה פוגע במערכת העצבים של הטרמיטים אך איננו מזיק לחרקים נוספים מתחת לאדמה. כאשר מלכת הקן תחוסל, הקן יפורק כך שגם אם יש טרמיטים שנותרו חיים, הם יעזבו אותו מיד.

הדברת טרמיטים ללא קידוח

שיטת הטיפול השנייה היא תחנת האכלה, שאותה מציב המדביר בעומק של כ-180 ס"מ בתוך האדמה ובתוכה קפיסי עץ למאכל. התחנה מתפקדת בשלביה הראשונים כניטור ולכן בבדיקת כמות העץ שנותרה בה, אפשר לדעת האם יש אצלנו טרמיטים.

במצב כזה, המדביר יחליף את העץ בפיתיון רעיל, שאותו הטרמיטים נושאים עמם לקן וניזונים ממנו.

שיטה נוספת שמתאימה למקרים שבהם הבעיה לא חמורה, היא להזריק פיתיון ג'ל מיוחד לתעלות הבוץ שהטרמיטים יוצרים על הקירות. במזרק הג'ל ניתן להשתמש גם ללא צורך במדביר, אך הוא יעבוד רק אם יש אצלכם תעלות בוץ שאפשר לעבוד איתן.

טיפול בטרמיטים מחיר

מחיר הדברת טרמיטים תלוי מאוד בחומרת ההתפרצות ובגודל השטח. ככל שהנגיעות כבר קשה ומפושטת, יידרש קידוח משמעותי יותר לצורך טיפול נגד הקן. באופן כללי, טווח המחירים ינוע בין 20 ל- 28 ₪ למטר קידוח מסביב למבנה בהתאם להיקף העבודה הנדרשת.

  • אם ישנה גינה, יש לטפל גם בה.

איך יודעים שצריך טיפול נגד טרמיטים?

שימו לב לסימנים הבאים:

  • סימני רטיבות בקירות או הארונות שאין להם הסבר, כמו בועות אוויר בטפט, התנפחות, שקעים, שינויים בצבע הקיר, קילוף הצבע וכו'.
  • תלוליות או מערומים קטנים של חול סמוך למשקופים או בפינות הבית.
  • חפצי עץ שנראים כאילו התעוותו, התעקמו או צברו בלאי לא סביר.
  • שבבי עץ או נסורת שנמצאים סמוך לחפצי עץ בדגש על מדרגות ורהיטים.
  • תעלות בוץ שהטרמיטים יוצרים למעבר מוגן מהשמש, שמופיעות על הקירות הפנימיים או החיצוניים.
  • הבחנה בטרמיטים עצמם, שצבעם בהיר וראשם חום, או בצמדי כנפיים שקופות ששייכות לטרמיטים שהגיעו הנה במעוף הכלולות וזיהו את השטח שלכם כבסיס קינון אטרקטיבי.

טיפים למניעת טרמיטים בבית ובגינה

כדי להתפתח, הטרמיטים מתקיימים מעץ, לחות גבוהה והגנה קבועה מהשמש. אם תמנעו מהם לקבל את התנאים הללו, תוכלו לצמצם משמעותית את הופעתם:

שמירה על אוורור טוב

כל חדר עם סדקים בקירות או עם לחות גבוהה (למשל במקלחת) חייב להיות מאוורר באופן קבוע. לשם כך תוכלו להשתמש במכשיר סופח לחות.

דרישות מיוחדות בעת בנייה או שיפוץ

לפני בניית בית קרקע, בקשו מהקבלן לרסס את השטח לפני שיניח את היסודות. בשיפוץ, כדאי להעדיף מוצרים דמויי עץ או לוודא שחפצי העץ עברו אימפרגנציה – טיפול כימי נגד מזיקי עץ.

תחזוקת הגינה

אם יש לכם פסולת עץ כלשהי, סלקו אותה כבר לאחר שנוצרה והרחיקו אותה ככל שניתן מהבית. כדאי להזמין גם גנן כדי לפזר חצץ סביב המבנה, שנוטה להרחיק את הטרמיטים.

תחזוקת הבית

אל תאספו אליכם חפצים מהרחוב שעשויים מעץ והגדילו את כמות התאורה בבית.

טיפול בטרמיטים ביעילות מקסימלית

אם נתקלתם בסימני טרמיטים, אל תמתינו רגע אחד נוסף. פנו אלינו כדי לקבל שירותי הדברה מצוינים שיסייעו לכם לשמור על הבית נקי ומוגן.

המידע בעמוד זה כמו בשאר עמודי אתר האינטרנט זה, הוא מידע ראשוני בלבד ואינו נועד לשמש או להחליף ייעוץ מקצועי. לכל שאלה, מומלץ לפנות לצוות המדבירים המוסמכים והמקצועניים של חברת אביה הדברות. כל תוצאה הנובעת מהסתמכות על המידע באתר, הינה באחריות הקורא או הקוראת בלבד.

טיפול בטרמיטים סיכום בכותרות

רשיון מדביר מוסמך - 3151 - שלומי לוי, חתום על ידי ד"ר איריס אביעזר
דילוג לתוכן