הדברת יתושים

הדברת יתושים נחשבת לפעולה מומלצת לביצוע מידי שנה לקראת עונת הקיץ. הסיבה: המטרד העצום, הזמזומים בלילה וכמובן הסיכון להעברת מחלות, שחשוב שנמנע כאן ועכשיו.

כיצד מתרחשת הדברת יתושים?

נתחיל עם השורה התחתונה:

הדברת יתושים מתרחשת בסביבה החיצונית בלבד, כלומר לא בין ארבע קירות ובטח שלא בתוך חדרי הבית. נכון שהיתושים פולשים פנימה כדי לעקוץ בני אדם, אך מכיוון שאזורי המגורים, ההטלה וההתרבות שלהם חיצוניים, הדברה יעילה כאן תמגר אותם לחלוטין.

את הדברת היתושים יש לבצע בשני שלבים מרכזיים:

ניטור היתושים, זיהוי הסוג והערכת הכמות

מכיוון שהיתושים פחות גלויים לאורך היום, ניתן למשוך אותם בעזרת מלכודות מתאימות כדי לאפיין את הסוג. כידוע היתושים מתפתחים ומשגשגים בסמוך למקורות מים, צמחייה רטובה ואפילו ברז נוזל בגינה ולכן במקביל יש לאתר את מקור המים שמושך אותם ובו יופיעו סימנים לנוכחותם.

לאחר שנקבעה רמת נגיעות היתושים וכמובן הסוג, יוכל המדביר לקבוע את תוכנית ההדברה בדגש על השיטה, סוגי החומרים והפעולות לביצוע.

ריסוס נגד יתושים

שלב הביצוע השני הוא ריסוס השטח מפני יתושים. מדובר בתרסיסים רחיפים או שמתקבלים כאבקה רטיבה, המכילים חומר רעיל שפוגע במערכת העצבים של היתושים ובכך מחסל אותם. כאשר יתוש בא במגע עם החומר, התמותה שלו צפויה להיות מהירה מאוד והחומר יוסיף להשפיע עד להכחדת האוכלוסייה.

חשוב שתדעו: מכיוון שחומרי ההדברה הירוקה בהם מתבצע הריסוס נוטים להתפוגג במהירות רבה יותר בשמש, עדיף לתאם את ההדברה לשעות הערב, הלילה או לפנות בוקר בהם השפעת החומר תהיה מיטבית.

דרכים נוספות להדביר יתושים

כפי שאתם מבינים, הריסוס מהווה את שיטת ההדברה הנפוצה ביותר ליתושים ובכלל לכל קבוצת החרקים והמעופפים. אלא שישנן דרכים נוספות בהן אפשר להשתמש – כהדברה משולבת, חלופית ואף מקדימה לפעולת הריסוס, שעשויה למטב את התוצאה וגם לתפקד כמניעה חזקה יותר:

הדברה ביולוגית

מקורות מים גדולים מושכים אליהם כמות עצומה של יתושים, שצפויה להתפשט לכל מקום סמוך שנמצאים בו בני אדם. מכיוון שבמקרה כזה לרסס את הגינה הסמוכה יהיה בלתי יעיל, נהוג להשתמש בדגי גמבוזיה או סוגים ספציפיים של חרקי מים, שניזונים מהיתושים ומדללים משמעותית את האוכלוסייה.

מלכודות לניטור, הדברה ומניעת יתושים

את מלכודות היתושים לשימוש הציבור הרחב ניתן למצוא בכל חנות, כאמצעי מניעה והדברה אפקטיבי בגינות ובמרפסות. מלכודות אלה יכולות להתקבל כשקיות לתלייה על הצמחייה, כמלכודות חשמליות המפתות את היתושים בעזרת תאורה חזקה או כהתקנים שונים.

דרכים טבעיות להרחקת יתושים

אמנם לא מדובר באמצעים הדברתיים, אך קיימים פתרונות שמיועדים להדוף יתושים, כך שהם צפויים להתרחק בהדרגה מהסביבה שלכם וללא מאמצים נוספים:

 • שימוש בנרות או לפידי ציטרונלה
 • הפעלת מאוורר חזק במרפסת או הגינה במהלך השהות בה
 • מריחת חומר דוחה יתושים על הגוף
 • גידול צמחים שהיתושים שונאים כמו לבנדר, רוזמרין, נענע, בזיליקום או למון גראס
 • השארת כוסות או קערות עם אלכוהול ליד החלונות בבית – גם את הניחוח הזה היתושים מתעבים.
 • שיפור האיטום, ייבוש נזילות, לחויות ורטיבויות, סגירת בורות מי שופכין.

האם כדאי לבצע ריסוס נגד יתושים בגינה לבד?

קיימים בשוק לא מעט תרסיסים ביתיים שקוטלים מעופפים או דוחים אותם וניתן להשתמש בהם מחוץ לבית וגם בתוכו – כל עוד התרסיס מכוון לפתחי החדירה למבנה ולא מיושם בתוכו סתם כך.

כל עוד מדובר בנגיעות קלה של יתושים בסביבה ואתם סובלים מהם אחת למספר ימים בתדירות לא מאוד גבוהה, התרסיסים בהחלט עשויים לעזור או למתן את ההשפעה שלהם.

אך כאשר היתושים הופכים למטרד של ממש ונראה שהם לא בוחלים במגע איתכם למרות החומר, סביר להניח שלא יהיה לכם מנוס מהדברה מקצועית, המבוצעת בחומרים ירוקים אך שמסבים נזק קשה בהרבה לקהילת היתושים כולל זחלים וביצים בסביבה.

אז מי בדיוק עוקץ אתכם? הכירו את סוגי היתושים בישראל:

שם היתוש מאפיינים בולטים
כולכית מצויה/ קולקס (יתוש הבית) הנפוץ והמוכר ביותר, שמגיע בעקבות מקור מים סמוך ומעופש כמו הביוב או מי בוץ.
אנופלס סוג היתוש שמעביר את מחלת המלריה ומתפתח במקורות מים טבעיים כמו נחלים, מעיינות, מאגרים ואפילו הברז המטפטף.
יתוש הנמר האסייתי (אדס) קל לזיהוי בשל צבעו השחור והפסים הלבנים על רגליו. יתוש זה עוקץ גם דרך הבגדים ומעביר את קדחת הנילוס. מצוי במקורות מים עומדים ולחות גבוהה, כמו סמרטוט הספונג'ה או גינה רוויה מאוד במים.
זבוב החול (בקה) יתוש זה מעביר את מחלת הלישמניה (שושנת יריחו) וחודר לבתים בשעות הלילה בעיקר בשל משיכתו לאור.

כדאי לדעת: מדובר בקבוצות עיקריות של סוגי יתושים נפוצים, כאשר כל אחד מהם מכיל עוד עשרות תתי מינים וזנים שונים. אם אתם רוצים להיות בטוחים בסוג היתוש שתוקף אתכם – תוכלו להניח מלכודות דבק בגינה או סמוך לחלונות או לנסות ללכוד יתוש אחד בעצמכם ולהתבונן בו מקרוב.

מתי צריך להזמין מדביר יתושים?

 • כאשר המטרד "עולה שלב" ואתם סובלים מעקיצות וזמזומים בלתי נסבלים בלילה.
 • כאשר לא ניתן לשבת במרפסת או בגינה מבלי להיעקץ.
 • אם קיים בסביבה מקור מים שאין באפשרותכם לייבש או לסלק (למשל קרבה לנחל)
 • כאשר השכונה, הרחוב או הבניין שלכם סובל מבעיות ביוב מורכבות.
 • אם קיימת אלרגיה לעקיצות בקרב מישהו מבני הבית או במקרה של הריון, נוכחות תינוקות ואנשים בעלי מצב בריאותי שעלול להידרדר כתוצאה מהעקיצות.
 • לביצוע הדברה תקופתית ומניעתית לקראת הקיץ, רצוי בחודשים אפריל-מאי.

ועוד מספר עובדות על יתושים ששווה לדעת:

 • נקבת היתוש מוצצת את הדם בשל הצורך שלה בחלבונים וברזל.
 • בעת העקיצה, מוחדר לגופנו חומר נוגד קרישה המאפשר מציצת דם בכמות הרצויה.
 • לאחר עקיצת היתושה, היא תחפש מקום למנוחה והטלת ביצים.
 • הטלת ביצי היתושים עשויה להתרחש בכל מקום שיש בו מים עומדים: צלחת המים של חיית המחמד, שטיח שהוצאתם החוצה לשמש ונרטב בגשם, צעצוע בחצר שספח מים ועוד.
 • יש אנשים רגישים יותר ופחות לעקיצות, כך שחלקנו חשים בהם רק בהופעת אדמומיות וגרד.
 • יש גם אנשים חסינים יותר ופחות לעקיצות, כך שחלקנו לא מותקפים בתדירות גבוהה.
 • הדברת מזיקים כללית בבית תרחיק את היתושים לפרק זמן של כ-24 שעות. לכן חשוב שתזמינו שירות ספציפי של הדברת יתושים, המתמקד בגינה ובצמחייה סביבכם.

היתושים כבר מטריפים אתכם? נשמח לעזור

עם ניסיון, מיומנות וידע של עשרות שנים, אנו מצליחים לטפל בכל נגיעות של יתושים המתקיימת באזורי מגורים פרטיים, בבנייני דירות, מוסדות, גינות, פארקים, מתחמי נופש וכל בתי העסק. צרו עמנו קשר ונגיע אליכם במהירות עם כל הפתרונות המתקדמים ביותר.

המידע בעמוד זה כמו בשאר עמודי אתר האינטרנט זה, הוא מידע ראשוני בלבד ואינו נועד לשמש או להחליף ייעוץ מקצועי. לכל שאלה, מומלץ לפנות לצוות המדבירים המוסמכים והמקצועניים של חברת אביה הדברות. כל תוצאה הנובעת מהסתמכות על המידע באתר, הינה באחריות הקורא או הקוראת בלבד.

הדברת יתושים סיכום בכותרות

רשיון מדביר מוסמך - 3151 - שלומי לוי, חתום על ידי ד"ר איריס אביעזר
דילוג לתוכן