הדברת פסוקאים

הדברת פסוקאים נחשבת לנפוצה מאוד בבתים עם בעיות עובש ולחות ובקרב מאות אנשים שסובלים מהמטרד הנוראי פעם אחר פעם, מבלי שנמצא עבורו פתרון יעיל. לאביה הדברות פתרונות הדברה.

מהם פסוקאים ואיך מזהים אותם?

אם ראיתם יצור קטן, לבנבן ועד שקוף שזז לכם על הקירות, המדפים או בין חריצים במרצפות – זהו הפסוקאי: חרק זעיר בעל 6 רגליים ומחושים שאורכו רק כמה מילימטרים, לעתים מכונף ולשמחת כולנו איננו עוקץ כלל, אבל מהווה מטרד איום ונורא שקשה להיפטר ממנו בדרכים עצמאיות.

אנשים רבים מדווחים על בעיה חוזרת של פסוקאים אחרי שניסו להיפטר מהם בפעם הראשונה וללא כל הצלחה. הם הופיעו אצלם לראשונה באמבטיה או המטבח, שם ככל הנראה קיימת רטיבות או בעיית עובש/ פטריה שמשכו אותם ושלא טופלו בזמן.

עם התרבות מהירה מאוד של הפסוקאים, הם החלו גם לאכול מגוון חומרים אורגניים וביניהם דבק עמילני (דבק סטיק מיצירות הילדים, דבק לטפטים על הקיר ועוד), מוצרי מזון יבשים כמו פיצוחים או קטניות, פסולת אורגנית מהפח או שיערות שנותרו בפתח הניקוז וכמובן דפי ספרים וניירות.

אכילת מוצרי הנייר אגב, היא גם זו שגורמת בטעות לכינוי הפסוקאים בשם "כיני ספרים", למרות שהם אינם מהווים כינים כלל וכלל.

האם קיים תרסיס נגד פסוקאים?

אמנם אין תרסיס ייעודי לצרכן הביתי שקוטל פסוקאים, אבל הנה מספר פתרונות שאפשר לעשות ברגע שפסוקאים מופיעים אצלכם:

  • שאיבת כל הפסוקאים שמצאתם עם שואב אבק.
  • המשיכו לשאוב לאחר מכן גם באזורי מסתור פוטנציאליים כמו מדפי הספרים, משטחי המטבח, המקלחת והשירותים, קירות ופאנלים.
  • קטילת הפסוקאים שמצאתם עם קוטל חרקים ביתי כמו K-300.
  • אוורור מיידי של הבית ומעבר לשימוש קבוע במכשירים סופחי לחות.
  • איתור בעיות של רטיבות ועובשים וטיפול מיידי בהן.
  • איתור פגמים וליקויים בקירות הבית כמו סדקים, קילופי טיח וטפטים ותיקונם.

שימו לב: פתרונות אלה יעילים ברוב המקרים, אך הם לא מבטיחים מניעה מוחלטת ב-100% של בעיית הפסוקאים וחזרתה בהמשך. ולכן אם מדובר בעניין שחוזר על עצמו גם אחרי שטיפלתם בליקויים והשמדתם את המזיקים, חשוב להזמין הדברת פסוקאים מקצועית שתפתור את הבעיה לצמיתות.

נתונים על פסוקאים הדברה, חומרים ושיטות עבודה

אז איך מתרחשת הדברת פסוקאים מקצועית? בראש ובראשונה, חשוב לדעת שהפסוקאים מתרבים בקצב מסחרר ולכן כל בעיה נקודתית תתפתח תוך כחודש אחד למצב חמור שמשבש לחלוטין את המחייה בבית.

נתונים אלה מצריכים שימוש בתרסיס ייעודי לפסוקאים, שמשתמש במינון רעלים נמוך (מקבוצת תכשירי הריסוס הירוק – ללא נזק בריאותי לדיירי הבית) ומביא להשמדתם והרחקתם לפרק זמן ארוך.

גם אופן הריסוס הספציפי צריך להיות מותאם לפסוקאים: בשל גודלם הזעיר, המדביר שלכם נדרש לרסס את הקירות, המדפים, המשטחים וכל החריצים ביסודיות מוחלטת, עד לכיסוי מלא של כל אזור החשוד כנגוע.

בשל העובדה שפסוקאים נמשכים ללחות, תרסיס ההדברה נגדם לא יכיל חומרים רטיבים אלא אבקה או חומר מיקרוקפסולרי שמוכוונים לפגיעה במערכות גופם.

במקומות שמחוץ לדירת המגורים כמו למשל חנויות ספרים, סופרמרקטים ומחסנים, ניתן להשתמש בטבליות לאיוד כל עוד הדבר מבוצע על ידי מדביר מורשה איוד בלבד.

האם קיים נגד פסוקאים פתרון מניעתי?

הופעת הפסוקאים נקשרת ברובם המוחלט של המקרים לבעיות של לחות גבוהה, עובשים ורטיבויות. תנאים אלה לא מתקיימים רק בדירות ישנות עם ליקויים בולטים והם מאפיינים גם דירות קבלן חדשות שסובלות לא פעם מהבעיה.

ולכן ברגע שמזהים פסוקאים בבית, חשוב מאוד להדביר אותם גם בדירה שלכם וגם בדירות הסמוכות, על מנת שלא יעברו מדירה לדירה.

אז איך מצמצמים נוכחות של פסוקאים? הנה רצף פתרונות אפשריים למניעה קבועה כנגד פסוקאים:

טפלו בהקדם בליקויי צנרת

בעיות כמו נזילה, סתימה בצנרת או פגמים במבנה עלולים למשוך למקום מזיקים מגוונים, ביניהם גם פסוקאים.

אל תשאירו אחריכם שאריות מזון ופסולת מצטברת

נגבו משטחי מזון, שטפו כלים מידי יום ורוקנו את הפחים. אחסנו מוצרי מזון בצורה הרמטית והעבירו את הירקות והפירות למקרר.

שמרו על רמת לחות נמוכה

בחדרים עם לחות גבוהה כדאי להתקין ונטה או מכשיר סופח לחות. במטבח אפשר להציב מד לחות קבוע כדי לנטר את המצב: רוב החרקים וביניהם גם פסוקאים, מתפתחים בתנאים של 9% לחות ומעלה.

תקנו ליקויים ופגמים בקירות

תקנו סדקים וחורים בקירות הבית והמרצפות שעלולים לגרום להתפתחות עובשים, הדביקו טפטים רופפים וטייחו מחדש מקומות רלוונטיים.

אם אתם מתגוררים בדירת קבלן שסובלת מסדקים בשנתיים הראשונות (ובדרך כלל לא נהוג לתקן אותם במהלך התקופה עקב תזוזות טבעיות של המבנה), טפלו בסדקים עם חומר למניעת עובשים ופטריות על בסיס קבוע.

אווררו את הבית בקביעות

פתחו חלונות למשך כמה שיותר שעות מידי יום ושמרו על בית מאוורר, קריר ומואר גם בפינות הקשות.

בדקו רהיטים, חפצים, אריזות ובגדים – לפני כניסתם הביתה

לעתים קרובות מוצרים נגועים מלכתחילה בפסוקאים, הם אלה שגורמים להדבקה של בית שלם.

יש פסוקאים בבית? יש מה לעשות!

ואם למרות הכל לא הסתדרתם ואתם מזהים נוכחות של פסוקאים, זה הזמן לחייג אלינו. חברת אביה בקרת מזיקים מחזיקה בניסיון מקצועי של למעלה מ-20 שנים בתחום ההדברה וערוכה להגיע אליכם לטיפול מקיף שישאיר את הבית נקי ושליו לטווח ארוך.

לא בטוחים אם החרק על הקיר שלכם הוא פסוקאי? אנחנו יכולים לעזור. צלמו לנו את החרק שמצאתם ואנו נקבע בוודאות את סוגו ואת דרכי הטיפול בו. לשירותכם תמיד, צוות אביה בקרת מזיקים.

המידע בעמוד זה כמו בשאר עמודי אתר האינטרנט זה, הוא מידע ראשוני בלבד ואינו נועד לשמש או להחליף ייעוץ מקצועי. לכל שאלה, מומלץ לפנות לצוות המדבירים המוסמכים והמקצועניים של חברת אביה הדברות. כל תוצאה הנובעת מהסתמכות על המידע באתר, הינה באחריות הקורא או הקוראת בלבד.

הדברת פסוקאים סיכום בכותרות

רשיון מדביר מוסמך - 3151 - שלומי לוי, חתום על ידי ד"ר איריס אביעזר
דילוג לתוכן