הדברת צרעות

הדברת צרעות מוכרחה להתבצע עם התחייבות ל-100% הצלחה כדי להימנע מבעיה חוזרת שעלולה לסכן אתכם ואת כל הסובבים.

אצלנו באביה בקרת מזיקים תקבלו את שירותי הדברה מקצועיים ואמינים לסילוק הקן, בהגעה מהירה למקום ובעבודה בטיחותית כולל אחריות.

רגע לפני שמדברים על הדברת קן צרעות – כמה עובדות ששווה להכיר:

הצרעות משתייכות למשפחת הדבוראים ונחשבות למין טפילי ליצורים אחרים, בשל העובדה שהן מטילות את ביציהן בתוך גופם. מידי פברואר הן יוצאות למעוף כלולות בו יחפשו לעצמן מקום טוב להקים בו קן חדש ועשויות לאתר גם את הבית, החנות או העסק שלכם כמקום המושלם.

מדביר מקצועי נדרש לאבחן בהצלחה את הסוג המדויק שהתמקם אצלכם בכדי לטפל בו ביעילות. קיני הצרעות יכילו מבנים שונים בהתאם לסוג, כך שגם אם לא זוהה סוג הצרעה המדויק, קיימת עדיין הדרך לברר מי מהן פלשה הנה וכיצד עדיף לטפל בה.

טיפול בקן צרעות – איך וכיצד?

קיני הצרעות הם מבנה חזק וייחודי שמכיל את מגורי כל אוכלוסיית הצרעות, הפועלות כקהילה תחת מלכה אחת. לכן בדומה לנמלים, יש לחסל את המלכה כדי לפרק לחלוטין את הקן.

אלא שחיסול זה עלול להיות מסוכן ביותר לאדם לא מיומן או ממוגן כראוי, מה שהופך את מלאכת ההדברה לעניין למקצוענים בלבד.

המדבר נדרש למגן פנים מלא, כפפות, נעליים סגורות ולבוש ללא הותרת חלקי עור חשופים. בעזרת מרססת חשמלית הוא יוכל להציף את הקן בחומר הדברה אבקתי ודבק, שחוסם את הצרעות מלהתעופף החוצה מהקן ולנסות לתקוף.

מלבד הריסוס, קיימות סוגי צרעות שעבורן יש צורך בפיזור פיתיונות רעילים, אותם הן נושאות לקן ומאכילות בהם את המלכה.

פינוי קן צרעות שלב אחר שלב

כיצד מפרקים ומסלקים מהמקום את הקן המאיים? לפניכם כל השלבים המדויקים בהם פועל המדביר:

  1. המדביר יאתר את מיקום הקן ויעריך את מידת הנגישות אליו. לעתים יש צורך לפרק את חלון התריסים או פתח המזגן בו הקן יושב והדבר נעשה כמובן בהרחקת אנשים נוספים מהמקום ועם ציוד ולבוש מתאימים בלבד.
  2. כעת ניתן לרסס את הקן ובו הצרעות וביצי הצרעות, עד לחיסולן המיידי והמהיר.
  3. לאחר שהצרעות חוסלו, אפשר לפרק את הקן באמצעות מוט ייעודי ולפנות אותו מהמקום.

חשוב שתדעו: כדי לטפל בכל אוכלוסיית הקן ביעילות ולצמצם את הסיכון למתקפה מצידן, נהוג לבצע הדברת צרעות בשעות הלילה כאשר כל הפריטים מרוכזים בתוך הקן.

הרחקת צרעות ושימוש בחומרי הדברה

ייתכן ששמעתם על פיזור מלח, על גידול צמחים כמו נענע או אורגנו, על הדלקת נרות ציטרונלה ושמן אקליפטוס, אפילו על WD-40 כאמצעים שקוטלים צרעות. מדובר בחומרים שאכן מתפקדים כמרחיקים וייתכן שאפילו מדבירים צרעה בודדת, אך הם לא יעזרו לכם להתגבר על אוכלוסייה שלמה.

אז מה הפתרון?

בראש ובראשונה יש להרחיק מהמקום אנשים סמוכים. אם ראיתם מספר צרעות בסביבה, זה הזמן לנסות ולחפש בזהירות את הקן שלהן. גם מכאן מומלץ להרחיק אנשים ולהתריע לגבי מיקום הקן והישמרות מפניו.

אל תנסו לפעול בעצמכם מול הצרעות עם חומר כמו שמן WD-40  משום שהדבר עלול לגרום למתקפה אגרסיבית ביותר נגדכם ולמספר גדול ומסוכן של עקיצות.

את הריסוס יש לבצע רק עם אחד משני חומרים מקצועיים שאושרו על ידי המשרד להגנת הסביבה, אותם ירסס כמובן מדביר מוסמך:

  1. צרעון
  2. דיפטרון

צרעון

תרסיס מיקרוקפסולרי המכיל את מינוני החומרים הפעיליםtetramethrin 0.18%, cypermethrin 0.09% ו-piperonyl butoxide 0.85%.

דיפטרון

תרסיס רטיב המכיל את מינוני החומרים הפעילים שמכיל Etofenprox 10.0% ו-piperonyl butoxide 20.0%.

בשל העובדה שמדובר בחומרים רעילים (שאינם פוגעים ביתר הסביבה ומתנדפים תוך זמן יחסית קצר), יש להרחיק מהמקום בזמן הריסוס אנשים וחיות מחמד.

ומה לגבי סילוק קן צרעות נטוש?

בדרך כלל במהלך החורף אפשר להיתקל בקיני צרעות ריקים, בהם סביר להניח שהמלכה בתנומת החורף ואילו הפועלות ככל הנראה מתו או עזבו. אבל גם אם הקן עזוב כרגע, הוא עשוי לחדש את פעילותו באביב ולכן חשוב להיפטר ממנו כאן ועכשיו, ללא כל קשר לשאלה אם יש או אין בו צרעות.

מה עושים נגד צרעות כמניעה?

הצרעות מחפשות אחר מים, מזון ומקום מסתור. הן יימשכו לברז המטפטף בגינה ולשלולית שנוצרת לאחר ההשקיה, יגיעו למזון כמו שאריות בשר על המנגל או אשפה שלא רוקנתם ויחפשו עץ, תריס גלילה, ארגז רוח, מעקה חלול או אפילו כוך במזגן כדי לבנות בהם את הקן.

אם תצמצמו את כל התנאים הללו על ידי שמירה טובה על הניקיון, הימנעות ממים עומדים וטיפול בחורים או שברים סביב כל חלקי המבנה, תפחיתו באופן טבעי את הסיכוי של הקן להתמקם דווקא אצלכם. ראיתם צרעה בודדת ואתם חוששים מחברותיה? התיזו במקום קצת שמן אתרי כמו מנטה או עשב לימון או סבון כלים מהול במים.

לא נעים להכיר: סוגי צרעות נפוצים בישראל

שם הצרעה כיצד תזהו אותה?
פלכית גופה שחור עם כתמים צהובים בולטים, מחושיה מעוגלים בצבע שחור וכתום.
צרעה גרמנית הדומה ביותר בצורתה וצבעיה לדבורה, עם פסים צהובים ושחורים.
צרעה מזרחית חומה אדמדמה עם פס צהוב בקדמת הבטן. גדולה יחסית ליתר הצרעות (כ-30 ס"מ).
צרעה טייחת שחורת חזה פלג גופה העליון וקצה העוקץ שלה שחורים ובמרכזם אגן צר וצהוב.

זיהיתם קן? חייגו ונשלח אליכם מדביר צרעות כבר עכשיו

אביה בקרת מזיקים נמנית עם החברות הטובות בישראל בתחום ההדברה ונותנת שירות ללקוחות פרטיים, עסקיים ומוסדיים בפריסה ארצית ובהתראה קצרה. ניתן לפנות אלינו לדיווח על קיני צרעות ולקבל שירותי הדברה מקצועיים בכל שעה – רק חייגו ונגיע!

המידע בעמוד זה כמו בשאר עמודי אתר האינטרנט זה, הוא מידע ראשוני בלבד ואינו נועד לשמש או להחליף ייעוץ מקצועי. לכל שאלה, מומלץ לפנות לצוות המדבירים המוסמכים והמקצועניים של חברת אביה הדברות. כל תוצאה הנובעת מהסתמכות על המידע באתר, הינה באחריות הקורא או הקוראת בלבד.

הדברת צרעות סיכום בכותרות

רשיון מדביר מוסמך - 3151 - שלומי לוי, חתום על ידי ד"ר איריס אביעזר
דילוג לתוכן