הרחקת יונים

הרחקת יונים היא שם קוד לתחום שלם בענף ההדברה, שמתמקד בהדברה, סילוק ומניעה מפני נוכחותן של יונים, המהוות את אחד המזיקים המטרידים ביותר בקרב האדם.

אז כיצד מתרחשת ההרחקה באמצעות רשת יונים? ומה מוכרחים לדעת לפני שמזמינים מרחיק יונים לדירה? המידע לפניכם.

לא נעים להכיר: יונת סלעים, תור וצוצלת

גם אם אתם לא בקיאים בזהות המדויקת של היונה שנחתה על אדן החלון שלכם, אין כל ספק שהיא מביאה עמה מטרד נוראי הכולל רעש, לכלוך, ריח ולעתים גם מחלות שחובה למגר.

הסוג המרכזי שמסתובב במחיית בני האדם הוא יונת הסלעים (אם כי גם תפוצתם של שני הסוגים הנוספים גדלה בשנים האחרונות), שנוטה לקנן בקהילות גדולות ולקשט את קירות הבית והמדרכה הסמוכה בלשלשת אינסופית.

בשל הרצון שלה במיקום גבוה ונסתר שממנו אפשר לתצפת על אויבים בשמיים בקלות, היונה נמצאת על דודי שמש, פרגולות, בתוך מרזבים, אדני חלונות ובמסתור הכביסה דרך קבע. במקומות מסוימים, היא גודשת גם חניונים מקורים ובייחוד את מקטעי הצנרת שעוברים בתוכם.

מדוע ומתי חשוב להזמין לוכד יונים?

לשלשת היונים החומצית מכילה תכונות קורוסיביות, שגורמות לא רק ללכלוך אלא לנזקים של ממש במרזבים, דודי שמש, מרצפות ורכיבי פח שיסבלו מבלאי, סתימה או הצפה פעם אחר פעם.

בנוסף, היונים גורמות להתפרצות מהירה של טפילים שונים וכיני יונים, שעוקצות ומגרדות פי כמה מאשר עקיצות היתוש. לא תוכלו להבחין בהן בשל גודלן הזעיר, אך בהחלט בהופעתן של עשרות עקיצות זו לצד זו, המלוות בגרד ואדמומיות קשים.

ולכן כבר עם נוכחותן הראשונית של יונים באזורי המסתור והמחייה הטיפוסיים שהזכרנו, חשוב להזמין שירותי הרחקת יונים. לוכד היונים ימנע מהן לקנן בסביבה ולהותיר אחריהן פסולת, רעש ונזקים נוספים ויוודא שאין להן שום אפשרות לשוב למקום ולחיות בו.

איך להרחיק יונים? כל הדרכים שחשוב להכיר

דוקרנים להרחקת יונים

הדוקרנים הם מעין משטח קוצים צפופים המונע מהיונים לנחות במקום או להישאר בו לאורך זמן. רוב משטחי הדוקרנים מתקבלים באורך של כ-40 ס"מ ועליהם קוצים של 6-7 ס"מ העשויים מנירוסטה או פלסטיק.

מדובר באמצעי הרחקה נפוץ מאוד, המונע מהיונים להתקרב ובכך נפטר מהן בדרך הומנית ולא מזיקה. ההמלצה שלנו היא להשתמש בדוקרני נירוסטה, שמחזיקים לאורך זמן רב בתנאים חיצוניים וגם בנויים במספר זוויות אפשריות, מה שמקשה על נוחות היונים עוד יותר.

רשת נגד ציפורים

קיימות כמה וכמה סוגי רשתות, שיתאימו למקומות או לאזורים שונים מחוץ לבית. הרשת המוכרת היא רשת שקופה שממגנת מקומות כמו מסתור הכביסה או כל מקום חיצוני ומוצל שזקוק לפתרון יותר אסתטי. רשתות אחרות הן אלה העשויות מפוליאתילן (עמידות מאוד) ומתכת (פתרון למרזבים בעיקר).

רשתות אלה לא ממגנות את המקום רק מפני יונים, אלא מפני שלל ציפורים נוספות שמסבות נזק דרך צואה ורעש בעיקר, כמו מיינות, סנוניות, דררות ועוד.

דחלילי יונים

לא תאמינו כמה גדול מגוון הדחלילים המדמים את אויבי היונים כמו עיט ואפילו עורב – החל מדגמים זולים שפחות משכנעים את היונה החכמה ועד לדגמים מרשימים ויוקרתיים שנראים ממש כמו הדבר האמיתי.

הרחקת יונים באמצעות הדברה אלקטרונית

מדובר במכשירים שמשמיעים קולות בתדרים שאותן קולטות היונים (בני אדם לא ישמעו אותם) ומסיקות מהם כי במקום קיימת ציפור עוינת שכדאי להתרחק ממנה. יעילותם של מכשירים אלה מוטלת בספק, בייחוד משום שיונה שתגיע מכיוון גב המכשיר לא תקלוט את התדרים שלו ותתקרב בכל זאת.

לכידת יונים

ללוכד היונים קוראים במקרים שבהם קיימת יונה ספציפית המסרבת להתפנות, לרוב בעקבות פציעה שמגבילה את תנועתה או בשל גוזלים שנמצאים במקום. הלוכד הוא בעל כישורים המאפשרים ללכוד את היונה ולהעבירה למקום אחר, בהתאם לצורך והאפשרויות בכל רגע נתון.

איך להרחיק ציפורים מהמרפסת במקרה של קן עם ביצים

בעיה בפעולות הרחקת היונים תתעורר בדרך כלל עם הופעת קן של יונה או של כל ציפור אחרת סביב הבית, מה שעלול להוביל לצרות מצד אחד, אבל גם לייסורי מצפון בשל סילוק הקן מנגד.

אז מה עושים?

1. סילוק קן ריק או לחכות 6 שבועות עד הבקיעה במידה ויש ביצים

בודקים מה יש בקן. אם הקן ריק – מצוין! אפשר לקחת אותו כפי שהוא (עם כפפות) ולהעביר אותו למקום אחר. אם בקן יש ביצים או גוזלים – אפשר לפנות אותו לאחר שיתעופפו. זה יקרה תוך כ-6 שבועות מהבקיעה.

2. אם ישנם גוזלים מומלץ להזמין להזמין לוכד יונים

אם אין מנוס מלהעביר את הקן בשלב שהאם נמצאת בו מומלץ להעזר בשירותיו של לוכד יונים כדי להמנע מכאב הלב שהתעסקות עם גוזלים יכולה ליצור.

3. ניקיון, חיטוי, והדברה כנגד כיני יונים

בסיום פינוי הקן חשוב מאוד לנקות את האזור ביסודיות ולערוך לו חיטוי והדברה. ניתן להשתמש באקונומיקה לניקיון ולרסס לאחר מכן עם תרסיס קוטל נמלים ותיקנים כדי למגר את הופעתן של כיני יונים.

4. התקנת אמצעי הרחקת יונים

יש להתקין אמצעי הרחקת יונים, כדי למנוע את הופעתן באותה הנקודה מכאן והלאה. כדי למגן גם את יתר אזורי המקום, רצוי להזמין מרחיק יונים מיומן שיעניק פתרונות מתאימים.

סילוק יונים בקלות ובבטחה

למרות שהן נקשרות לערכים יפים כמו אופטימיות, שלום ואהבה, היונים יכולות להוות מטרד קשה לסילוק, שלפעמים חובה לטפל בו באופן קבוע. בין אם אתם סובלים מנוכחותן בבית ובין אם מדובר בבית עסק שנדרש לפעולות הרחקה קבועות – צרו קשר עם אביה הדברות ואנו נדאג לפתרונות הטובים ביותר, במחיר בעל התמורה הטובה ביותר.

המידע בעמוד זה כמו בשאר עמודי אתר האינטרנט זה, הוא מידע ראשוני בלבד ואינו נועד לשמש או להחליף ייעוץ מקצועי. לכל שאלה, מומלץ לפנות לצוות המדבירים המוסמכים והמקצועניים של חברת אביה הדברות. כל תוצאה הנובעת מהסתמכות על המידע באתר, הינה באחריות הקורא או הקוראת בלבד.

הרחקת יונים סיכום בכותרות

רשיון מדביר מוסמך - 3151 - שלומי לוי, חתום על ידי ד"ר איריס אביעזר
דילוג לתוכן