הדברת טרמיטים

הדברת טרמיטים עושים מייד עם הגילוי ועל ידי מדביר טרמיטים מוסמך ובעל ניסיון. שכן טרמיטים הם צרה צרורה לכל בית או עסק ואסור להמתין עם הדברתם אף לא רגע.

אביה בקרת מזיקים תשמח להעניק לכם את שירותי ההדברה הטובים ביותר, מתוך ניסיון של 18 שנים בהדברת טרמיטים ומקצועיות חסרת תחרות.

לא נעים להכיר: אויבי המשקופים והפרגולות

למרות שהם מזוהים מאוד עם סדרת הנמליים הודות למראה הדומה, הטרמיטים בכלל קרובים יותר למשפחת התיקנים מבחינת פוטנציאל הנזק, התפוצה והעמידות לחומרי הדברה. בנסיבות האלה, הדברת טרמיטים נמנית עם ההדברות הקשות וגם היקרות ביותר, אך מרגע הופעתם לא יהיה מנוס מכך.

אז מה זה טרמיטים בעצם?

הטרמיטים הם יצורים שניזונים מתאית ולכן מעכלים מגוון גדול של מוצרים אורגניים. הם אמנם לא גורמים לנזק פיזי לאדם כמו נשיכות או עקיצות, אך מהווים מטרד נוראי בשל אכילה מסיבית של חפצי עץ כמו ארונות, משקופים, רצפת הדק ואפילו הפרגולה במרפסת.

קן הטרמיטים מורכב בצורה היררכית ממלך ומלכה וטרמיטים בנאיות, פועלות וחיילות. המלך והמלכה הם המתרבים היחידים, שמביאים להטלת 10-30 אלף ביצים ביום (תלוי בסוג הטרמיטים) וגורמים להרס ממוקד גם במבני עץ גדולים ומאסיביים במיוחד.

איך נראים טרמיטים?

הטרמיטים דומים לנמלים קטנות וחיוורות בעלי גוף חום-צהבהב ובגודל של כ-4 מ"מ בממוצע. יש להם מחושים ישרים והם חסרי כנפיים, מתגוררים במושבות ענק שנחפרו כקינים ותעלות מתחת לאדמה ובבית יופיעו בדרך כלל בתוך נימים וחריצים של הרהיטים, הדלתות והקירות.

איך מזהים טרמיטים בבית?

מלבד זיהוי הטרמיטים עצמם, קיימים עוד מספר סימני זיהוי להופעתם:

 • הטרמיטים מייצרים תלוליות חול בפינות החדרים – סימן מובהק להתפרצות בבית.
 • תעלות בוץ על גבי קירות מסוימים, שמשמשות כמחילות לטרמיטים הרגישים לאור.
 • שבבי עץ ופירורים זעירים עד כדי אבקה בסמוך לרהיטי העץ והמשקופים.
 • רהיטים שנראים אכולים או מכורסמים.
 • עיוותים בחפצי העץ, כמו דלתות וחלונות שלא נסגרים טוב.
 • אפשר לקחת מברג וללחוץ איתו על המשקופים – אם המשקוף נדחס פנימה, סימן שהוא כבר אכול מבפנים וחשוב להזמין הדברת טרמיטים בהקדם האפשרי.

אילו סוגי טרמיטים קיימים בישראל?

תחזיקו חזק: לא פחות מ-2,750 מיני טרמיטים ידועים ברחבי העולם, 8-10 ממיני הטרמיטים פעילים כאן בישראל ונחלקים לארבע משפחות:

 • טרמיטי עץ
 • טרמיטי עץ לח (חיים על כל סוגי הקרקע)
 • טרמיטאים
 • טרמיטי קציר

הם נפוצים בעיקר במישור הארץ, מרכזה ודרומה. להלן חמשת סוגי הטרמיטים המרכזיים:

סוג הטרמיט פרטים חשובים
טרמיט ארצישראלי -Microcerotermes palaestinensis מופיע בעיקר במרכז הארץ, בנגב הצפוני ובערבה ונוטה לקנן באדמה מתחת לבית, מתוכה יחדור בקלות פנימה.
טרמיט סיני – Kalotermes sinaicus מופיע בעיקר באזורי מישור החוף וים המלח בשל תנאי הלחות המקומיים ומתרבה בקצב מסחרר. הופעתו מעידה על פוטנציאל נזק עצום.
טרמיט ורמן – Amitermes wahrmani נצפה בעיקר ממודיעין דרומה, לכיוון ערד, מצפה שלם ואזורי רמאללה. נחשב למחולל נזק מופחת בהשוואה לטרמיט הארצישראלי והסיני.
טרמיט הקציר – Anacanthotermes ubachi נפוץ בנגב הדרומי בעיקר, פחות תוקף את העצים בבית וניזון מצמחים ועשבים, קש, זרעים ופסולת אורגנית של יונקים מקומיים.
טרמיט פורמוסי – Coptotermes formosanus מדובר במין בעייתי ביותר ("טרמיט על") שניזון מעץ, גבס וקווי תקשורת תת קרקעיים ומהווה את אחד המזיקים הקשים ביותר לתשתיות. הופיע לראשונה בארץ בשנת 2020 ומעריכים שתפוצתו גדלה בקצב בלתי נתפס.

איך מטפלים בטרמיטים?

הטיפול המומלץ ביותר נגד הטרמיטים יהיה הדברה מניעתית עם סיום תהליך הבנייה או השיפוץ. בטיפול שכזה (המכיל ריסוס עם חומר פעיל בשם "פרמיס", שמתפרק יחסית לאט ובהדרגה), חלק גדול מהטרמיטים יימנעו מלהתקרב והסיכוי שהם יחדרו לתוך הבית יצטמצם משמעותית.

אם כבר קיימת נגיעות בבית או שאתם חושדים בטרמיטים בעקבות סימן זיהוי אחד או יותר מאלו שהזכרנו קודם, אין מנוס מהדברת טרמיטים בתהליך היכול להיות מורכב למדי בהתאם למקום הופעתם:

היכן נמצאים הטרמיטים? כיצד נטפל בהם?
טרמיטים במטבח המטבח הוא סביבת הדברה מאתגרת, שבה ייתכן והפתרון הטוב ביותר יהיה לאתר את מחילות הטרמיטים, להחדיר אליהן פיתיונות ג'ל (רעלני קיבה) ולבצע הדבקה על היסודות. יש צורך לחזור על הפעולה אחת לשנה כמניעה.
טרמיטים בקירות המבנה קל לנטר את הימצאותם בתוך הקיר, על ידי האזנה לנקישות מבפנים (רעש מכוון מצד הטרמיטים שחשות בסכנה קרובה) והופעת בועות או שינויי צבע על טפטים וקירות צבועים.

סביר להניח שתידרש הדברה משולבת הכוללת פיזור פיתיונות וחשיפת מקור הקן מתחת לאדמה.

טרמיטים ברהיטים בבית אם אלה טרמיטי עץ, ניתן להשתמש באיוד: איטום הרהיט והחדרת גז לתוך חריציו במטרה לחסל את הטרמיטים.

אם אלה טרמיטי קרקע, יש צורך לקדוח במרצפות ולטפל ישירות בקן עצמו.

טרמיטים במשקוף המדביר יקדח חור במשקוף ויחדיר דרכו פיתיון מורעל. לאחר מכן יצבע את הקיר עם חומר מיוחד המכיל אוקסיאניון.

ייתכן שלא בכך תסתיים ההדברה ויהיה צורך להחליף בסופו של דבר את המשקוף וגם לטפל ישירות בקן שמתחת לאדמה.

טרמיטים בעץ ההדברה תלויה מאוד בסוג העץ המותקף. אם מדובר בפרקט או דק עץ למשל, יש לקדוח חורים בריצוף ולהזריק אליהם חומר הדברה ייעודי. אם מדובר בחפץ נקודתי, ייתכן שניתן לאייד אותו.
טרמיטים בגינה או החצר את הטרמיטים קל לרסס בסביבה חיצונית או לפזר נגדם פיתיונות עמילן רעילים וגם להדביר בהזרקת חומר ההדברה ישירות לאדמה.

פתרון נוסף יהיה שימוש בנמטודות – תולעים שטורפות את הטרמיטים ואינן מזיקות לאדם (הדברה ביולוגית).

האם ריסוס טרמיטים יעזור?

אם גיליתם טרמיטים בבית ואתם רוצים לרסס אותן, דעו שאין אף תרסיס ייעודי שמוכוון לקטילת טרמיטים. הן אמנם יירטבו כך שהדבר ישפיע על פעילותן הנקודתית באותו הרגע, אך בשל קצב ההטלה האדיר וריבוי הפרטים בקן, לא תהיה שום תועלת מלרסס אותן, בוודאי שלא עם דוחי חרקים שנרכשים על המדף ומכילים מינון רעלים נמוך ביותר.

איך להימנע מהופעת קן טרמיטים בבית?

קן הטרמיטים עלול להתמקם גם 4-5 מטרים לעומק האדמה, לא במקרה בדיוק מתחת למבנה. כדי לצמצמם את הסיכוי לחדירת הטרמיטים פנימה, בצעו את הפעולות הבאות:

 • אוורור הבית בדגש על מקומות שיש בהם תעלות או סדקים תת קרקעיים. אל תכסו אותם, משום שהדבר ייצור סביבה לחה שבה הטרמיטים משגשגים.
 • אם אתם בתהליך שיפוץ או בנייה, וודאו מול הקבלן שיסודות העץ לא נוגעים בעצמם בקרקע.
 • אם אתם בונים פרגולה או דק עץ, בקשו מהמתקין הגבהה של 40-50 ס"מ בין העצים לקרקע. כמובן שיש לסלק מיד מהשטח כל פסולת עץ שנוצרה מהבנייה.
 • אפשר לפזר חצץ או טוף מסביב לבית כדי למנוע מהטרמיטים להתקרב אליו.

מדביר טרמיטים מקצועי לשירותכם!

אביה בקרת מזיקים נחשבת לחברה מקצועית ובין הוותיקות בישראל להדברת טרמיטים, עם אחריות מקצועית ותוצאות מעולות המלוות בהמלצות. אם נתקלתם בבעיית טרמיטים או במקרה של חשד לטרמיטים – תוכלו לפנות אלינו בכל שעה ואנו נגיע כמה שיותר מהר לכל כתובת בארץ, עם פתרונות ההדברה המתקדמים ביותר.

שאלות ותשובות בנושא הדברת טרמיטים

הטרמיטים דומים לנמלים לבנות, חלקן עשויות להופיע עם כנפיים. סימני הזיהוי הבולטים יהיו תעלות בוץ שנבנות על הקיר, לחות מצטברת על הקירות וצואת טרמיטים בתחתית המשקופים ורהיטי עץ. ניתן לאתר פעילות טרמיטים גם בעקבות עיוות או התפוררות מוצרי עץ.

זיהיתם טרמיטים? בואו ניפטר יחד מהבעיה. אביה בקרת מזיקים מעמידה לרשותכם פתרונות הדברה מתקדמים ביותר וערוכה למתן שירות איכותי בזמינות גבוהה.

השיטה הטובה והיעילה ביותר כנגד טרמיטים היא לקדוח מסביב למבנה במרווחים של חצי מטר ולהחדיר פנימה חומר הדברה. שיטה נוספת היא שימוש בפיתיונות ג'ל נגד טרמיטים פעילות בתוך רהיטים ותעלות בוץ. ניתן גם לנטר את פעילותן בעזרת תחנות האכלה ייעודיות ובכך לצמצם התרבות של אוכלוסיית הטרמיטים במקום.

אנו מתמחים בכל טכניקות ההדברה המתקדמות ביותר ונגיע אליכם לאבחון מדויק ולטיפול עד לפתרון מלא.

המדביר שלנו ידאג לסגירת החורים באופן שיכסה לחלוטין את סימני הקידוח, עם חומר איטום בצבע המרצפות שלכם. שירות זה כפוף למיומנות מקצועית מתאימה ואצלנו באביה בקרת מזיקים תוכלו לקבל אותו מאת מדבירים מוסמכים המשמשים גם כמומחי איטום, כך שתקבלו שירות מקצה לקצה ובסטנדרט הגבוה ביותר.

המחיר נע בין 20 ל- 28 ₪ למטר, תלוי בגודל שטח ההדברה שיש לכסות ובהיקף הנגיעות של הטרמיטים. אנו מעניקים הנחה בסך 25% הנחה לנכי צה"ל ו- 50% הנחה לניצולי שואה. חברתנו דוגלת ביחס אישי ובזמינות גבוהה, ללא איחורים ובביצוע הדברה מקצועית עד לפתרון מלא, תוך שמירה על בעלי החיים והלקוחות.

המידע בעמוד זה כמו בשאר עמודי אתר האינטרנט זה, הוא מידע ראשוני בלבד ואינו נועד לשמש או להחליף ייעוץ מקצועי. לכל שאלה, מומלץ לפנות לצוות המדבירים המוסמכים והמקצועניים של חברת אביה הדברות. כל תוצאה הנובעת מהסתמכות על המידע באתר, הינה באחריות הקורא או הקוראת בלבד.

הדברת טרמיטים סיכום בכותרות

רשיון מדביר מוסמך - 3151 - שלומי לוי, חתום על ידי ד"ר איריס אביעזר
דילוג לתוכן