והנה, סוף סוף, אחרי חורף די ארוך…. בואו נודה, וגם די קר מהרגיל **, הנה, הגיע אלינו הקיץ!

 

ממש שמחה וששון, אפשר כבר ללכת לים (אבל לא לשכוח למרוח קרם הגנה), אפשר להסתובב עם גופייה קצרה ולהציג את החיטובים שהחיו חבויים מתחת לסוודר (עדיף קצת כושר… להעלים סימני חורף..) ,  אפשר כבר לאכול אבטיח עסיסי בגאווה, ללכת עם כפכפים בלי בושה, ואולי גם לבלות באיזושהי חופשה.

 

אבל היי..  אוי.. מאיפה..? מה זאת העקיצה הזאת?!?

אולי שכחנו (אולי כי החורף היה ארוך), שביחד עם כל התענוג שמביא הקיץ החם, נוחתת עלינו הגזירה הקשה של "מכת המזיקים".

 

איזה מזיקים,??? נו אלה שעוקצים, משאירים סימנים, גירודים, אלה שדוחים את חלקנו ומפחידים את ילדינו. מלבד "האופי המטריד" שלהם, המזיקים גם עלולים לסכן את בריאותנו, איכות המזון שלנו, ובמקרים אחרים גם להפיץ נגיפים ומחלות.

 

הימצאות מזיקים בסביבה שלנו, במרחב הפרטי (בבית, במשרד), או במרחב הציבורי, (בגינה, בחצר או בפארק) פוגעת בנוחות של כולנו. אפשר אולי לטעון, שאחרי החום הכבד (בשיאי הקיץ), המזיקים הם "המכה השנייה" בחומרתה ממכות הקיץ.

בפעמים שאנחנו מצליחים להפיק את מלוא ההנאה מימי הקיץ (למשל ישיבה רגועה בגינה או על חוף הים בערב קיץ נעים) המזיקים הם אלו "שיהרסו את הכל",  או איך שאומרים "הם אלה שמורידים"!

אז לא לשכוח את המשחה נגד עקיצות…

 

מזיקים אוהבים להסתובב בקרבת כל מקום שישנה פיסת מזון כלשהיא, הם מתרבים במהירות, ומרחיבים את אחיזתם בצורה עקשנית. מטרד של מזיקים נוטה להתפתח  במקומות בהם יש לכלוך, אבק, חול, מאגר מים וכדומה.

 

וכידוע, המזיקים, אולי בדיוק כמונו, אוהבים את עונת הקיץ, ובשל כך מטרדי המזיקים השונים נפוצים בתקופות החמות.

בקיץ ישנה עלייה דרמטית בכמויות של מזיקים "רגילים" (כאלה שפוגשים כל השנה), הופעה של מזיקים "רדומים" (כאלה שנעלמו בחורף) והגירה מאסיבית  של סוגי מזיקים חדשים שבחרו בארץ הקודש כאתר האידאלי לחופשת הקיץ.

 

חוסר ניקיון או הדברה עלולים להעמיק את המטרד ולגרום לפגיעה משמעותית בנוחות של הנמצאים בקרבת המטרד, וכן לסכן את בריאותם.

 

הטיפול הטוב ביותר כנגד מזיקים הוא שמירה על הניקיון יחד עם הדברה מקצועית.

ניקיון כמובן עשוי להסיר (באופן זמני) נגעי מזיקים. אולם אין די בכך. הרי לא כל יום הוא פסח, ובואו נודה שביום יום אנחנו לא מקפידים על ניקיון יסודי "בכל החורים". האמת היא שגם הניקיון היסודי שאנחנו עושים מידי פעם לא באמת מצליח להגיע לכל פינה.

 

בעונת הקיץ, עם נחיתת גלי המזיקים, הם וודאי יצליחו לנדוד לכל פינה נסתרת בבית, בגינה, בחדר השינה, במשרד או במחסן. המזיקים בעיקר יעדיפו את המקומות שלא זוכים לניקוי קבוע, שם הם ישגשגו בביטחון.

 

וכך לדוגמא, במצב שבו המזיקים ייאחזו באיזשהו נקודה חבוייה בבית, הם יופיעו שוב ושוב ברחבי הבית, וכל ניקיון או אפילו הדברה מקומית, יהיה פתרונות זמניים בהחלט.  אילולא הדברה יסודית של אזורים שונים במרחב הפרטי או הציבורי, בפינות גלויות ונסתרות, המזיקים יגיעו למקומות האלה, ייהנו ממזון רב שיימצא בקרבתם, יתרבו ויתרחבו לאזורים נוספים.

 

הדברה נעשית באמצעים שונים, ועל ידי מדביר מקצועי, שהוסמך כדין, וקיבל הכשרה לטיפול במזיקים ושימוש בחומרי ההדברה.

הדברה יסודית אמורה להגיע לכל מקום בו ישנם מזיקים או שעלולים להתפתח שם, וכן למנוע כל הימצאות של מזיקים באזורים שהודברו.

 

מאחר שבמסגרת הדברה יש שימוש בחומרים כימיים וביולוגיים, שחלקם מוגדרים כחומרים מסוכנים, ישנה חשיבות גדולה לנקיטת כללי זהירות מחמירים בשימוש בחומרים אלה.

חומרי ההדברה הכימיים והביולוגיים נמצאו יעילים לטיפול במזיקים, אך הינם חומרים מסוכנים מאוד לאדם.

 

החוק החדש

בשל הסכנות הכרוכות בהדברה, בשנת 2016 נקבעו בחוק להסדרת העיסוק בהדברה תברואית, מספר כללים לגביי הדברה מקצועית בכלל, ובפרט לגביי השימוש בחומרי ההדברה השונים.

עם בוא הקיץ ואיתו המזיקים, חשוב שהציבור, שלמען סילוק נגף המזיקים מחייו בוודאי יסתער על שוק המדבירים, יכיר את החוק החדש.

 

הכללים וההוראות של החוק באים לשרת את התכלית המהותית של החוק, והיא להגן על הציבור וסביבתו מפני הסכנות האפשריות של הדברה לא מקצועית, או מפני שימוש לא בטוח בחומרי ההדברה.

 

חשוב לזכור שרק מדבירים שעומדים בתנאי החוק, יכולים להציע שירותי הדברה לציבור.

חשוב גם לדעת שהדברה ע"י מדבירים מקצועיים שהוכשרו כדין, ושהם בעלי ניסיון מוכח, תבטיח הדברה יעילה ובטוחה, שתמגר ותמנע לחלוטין את מטרד המזיקים.

 

החוק קובע שרק מי שהוא בעל רישיון להדברה שהשלים השתתפות בתוכנית הכשרה לסוג הרישיון שמחזיק, הכוללת הכשרה מעשית, יכול לעסוק בהדברה. החוק גם קובע סוגים שונים של רישיונות להדברה.

 

מדביר בעל רישיון להדברה בדירות יכול להדביר במבנים עד גודל של 500 מ"ר בלבד, או ברכוש משותף (חדר מדרגות למשל) בבניין בעל 16 דירות לכל היותר. בנוסף לבעל רישיון מסוג זה אסור להדביר מזיקים במוצרים מעובדים והוא מוגבל להדברת מזיקים שונים שמפורטים בתקנות המשרד להגנת הסביבה.

 

מדביר בעל רישיון להדברה במבנים ובשטחים פתוחים יכול לבצע כל הדברה, בכל גודל של מבנה או רכוש משותף, וכמובן שבשטחים פתוחים.

הדברה באיוד (גז) אסורה בתוך מבנים, ורק בעל רישיון להדברה באיוד יכול להדביר בגז (בשטחים פתוחים בלבד).

רישיון מדביר צבאי מאפשר לבעל הרישיון לבצע כל סוג של הדברה (מבנה, שטח פתוח והדברה בגז) בתוך מחנות צבאיים.

 

חובת המדביר שבחוק מגדירה את ההתנהלות הרצויה של המדביר: עליו לערוך בדיקה מקדימה ומקיפה במקום המטרד, ולהתאים את סוג ההדברה או הטיפול המתאימים ואת מידת נחיצותם ויעילותם לסוג המטרד, וכן להתאים את חומרי ההדברה המתאימים לסוג המזיקים.

 

על המדביר לפעול בשקיפות עם מזמין ההדברה, ולשתף את המזמין בממצאי הבדיקה המקדימה, באפשרויות ההדברה השונות, ובכל עניין אחר הקשור להדברה.

בכל מקרה, החוק קובע שהדברה באמצעים כימיים תיעשה רק לאחר שהסתבר למדביר שאין אפשרויות הדברה אחרות (אמצעים ביולוגיים או אחרים – פחות מסוכנים).

 

על המדביר להפעיל את שיקול דעתו המקצועית באשר לשימוש באמצעים כימיים, בהתאם למטרת החוק: לצמצם ככל הניתן את השימוש בחומרים שמסווגים כמסוכנים לאדם ולסביבה, ובזאת למנוע ככל האפשר היתכנות של פגיעות בגוף וברכוש כתוצאה מחשיפה לאותם חומרים מסוכנים.

 

החוק נועד להבטיח לציבור שירותי הדברה תקינים ובטוחים, וכן להבטיח שימוש מבוקר ומפוקח בחומרי ההדברה המסוכנים, שייעשה על ידי מדבירים בעלי תעודות הסמכה כדין, אשר הוכשרו להשתמש בחומרי הדברה.

 

הפרה של החוק, החל מעיסוק ללא תעודת הסמכה, אי עריכת בדיקה מוקדמת לפני שימוש בחומרי הדברה, אי שיתוף מזמין ההדברה בהליך ההדברה או פגיעות בגוף וברכוש כתוצאה מהדברה, מהווים עבירה על החוק ועלולים לגרור אחריהן התערבויות משפטיות, אזרחיות או פליליות, קנסות כספיים, איסור עיסוק במקצוע ושאר סנקציות שיוטלו על המדבירים או מזמיני ההדברה שיימצאו חורגים מהוראות החוק.

 

הציבור והמדבירים

החוק לא מטיל אחריות מיוחדת על מזמין ההדברה, כמו פיקוח על ההדברה או בירור מיוחד, אולם קובע שמזמין ההדברה לא יקבל שירות ממי שלא הציג את רישיון ההדברה.

 

אולם על מנת להיות בטוחים באיכות שירותי ההדברה, המשרד להגנת הסביבה מזכיר לציבור, כי בעת הזמנת מדביר יש לוודא שהוא מופיע ברשימת המדבירים המוסמכים של המשרד, וכן לוודא את תוקף רישיון ההדברה שברשותו.

 

נוכח הסכנות העלולות להתרחש מהדברה לא מקצועית ושאינה כדין, מן הראוי שהציבור ידרוש מהמדבירים כל מסמך או תעודה המאשרים את "כשרותם החוקית", ולא יהסס לבדוק כל חשש העולה מצד המדביר או אופן ההדברה.

 

כאמור, החוק מטיל חובה על המדביר לבצע בדיקה מקדימה. על כן, במקרים בו מזמין ההדברה יבחין כי המדביר מדלג על הבדיקה המקדימה, או שמבצע הדברה באמצעים כימיים ואחרים לפני שבחן את המצב לאשורו, יש לראות בכך אות אזהרה על הדברה לא מקצועית ושאינה כדין.

 

אז בשביל ליהנות מקיץ מושלם, חייבים לטפל במזיקים. ניקיון אף פעם לא מרחיק לחלוטין את המזיקים העקשנים, ורק הדברה יסודית תביא את הפתרון המיוחל ותסלק את המזיקים. 

 

ומרוב מדבירים… כבר לא רואים את היער.. ולכן יש לבדוק את טיב המדביר לפני ההזמנה, ובמידת הצורך, גם במהלך ההדברה. מדבירים וותיקים בעלי ניסיון, שעובדים בהתאם להוראות החוק החדש, הם הבחירה העדיפה, שתביא להדברה היעילה ביותר, ובעיקר הבטוחה ביותר.

קיץ נעים.

;

.