הדברה לעסק

הדברה לעסק הופכת לא פעם לעניין מורכב הדורש ידע מקצועי משמעותי והמון ניסיון, שכן כל עסק מעוניין לפעול בסביבה סטרילית נקייה מחרקים ומזיקים, בייחוד סביב חומרים שהעשייה המקצועית מרוכזת סביבם.

אביה הדברות מתמחים בביצוע הדברות לכל בתי העסק, החנויות והחברות: מסעדות, בתי קפה וחנויות מזון, בתי מלון, אולמות אירועים, חנויות בגדים וכלי בית, מוסדות חינוך, מפעלים, משתלות ועוד.

הצעד הראשון – מתחילים במיפוי

תיאורטית, כדי למנוע מהמזיקים להתקרב לבית העסק, יהיה צורך להדביר אותו בתדירות גבוהה יחסית שבין כמה חודשים להדברה שנתית, תלוי בפעילותו המדויקת. אבל אם המזיקים כבר נמצאים בפנים וצריך להתמודד איתם בצורה פעילה, יהיה צורך למפות תחילה את סוג המזיק ואת כל אזורי הקינון או המסתור שלו בתוך המבנה.

המדביר יסרוק את המבנה ויחפש אחר סימני הנוכחות הטבעיים של מזיקים פוטנציאליים:

 • מקומות לאחסון מזון אליהם יגיעו נמלים, חדקונית האורז, חיפושיות קמח או חיפושיות הגרגרים.
 • קרטוניות בתוכן וסביבם עשויים להימצא מכרסמים, פשפשים ומזיקים ארסיים המחפשים אחר מקומות מסתור חשוכים ולחים.
 • חורים וסדקים המשמשים מעבר למכרסמים ומקקים.
 • פינות ונקודות בהן קיימת בעיית סניטציה שמזמנת אליה יונים, תיקנים וזבובים
 • משטחים ורהיטים מעץ שייתכן שסובלים מטרמיטים, תולעי עץ או יקרוניות
 • אזורים לחים שמושכים באופן טבעי צרעות, זבובונים ויתושים.
 • ועוד

בסיום המיפוי הראשוני, יקבע המדביר את טכניקת ההדברה המדויקת שתידרש לאותו בית עסק וכן את חומרי ההדברה הרלוונטיים לה. אביה הדברות מתמחים בביצוע הדברה ירוקה – 100% נטולת סיכונים לאדם, באמצעות חומרי הדברה מאושרים לשימוש מטעם המשרד להגנת הסביבה.

כיצד תבוצע הדברה לעסק בפועל?

מזיקים וחרקים למיניהם נמשכים לאזורים בהם נמצא האדם משלוש סיבות עיקריות: מסתור, אוכל ואפשרויות רבייה. ככל שתנאים אלה מתקיימים גם בעסק שלכם, תמשיכו להיתקל פעם אחר פעם במזיקים סוררים.

לעתים אין מנוס מלטפל בהם בשוטף, למשל מאפיות ופיצריות שמשתמשות בכמות גדולה של קמח, שאליו עלולים להגיע (לאחר התפוגגות השפעת ההדברה) חרקי מזון ספציפיים. יחד עם זאת, ככל שהמדביר יאתר את הבעיה המדויקת ויטפל בה, יהיה צורך לטפל בנקודות החשופות למזיקים מכאן והלאה ואנו נמליץ לכם על הדרכים הטובות ביותר לעשות זאת.

הנה כמה מהדרכים בהן תבוצע הדברה לעסק שלכם:

סוג בית העסק והמזיק בו נטפל איך נדביר את המזיק?
סופרמרקטים וחנויות למוצרי מזון

עכברים, חולדות, חדקונית האורז, עש הקמח, נמלים, חיפושיות קמח ועוד.

ערפול – בשיטה זו מתפזרים חלקיקי תכשיר ההדברה באוויר ונצמדים לסדקים, חריצים וקירות.

איוד בגז – מחדירים גז שמתפרק מהר בתוך חללים בהם מאוחסן מזון.

מלכודות – המדביר יציב מלכודות ללכידת מכרסמים ושחרורם בהמשך בשטח פתוח.

בתי קפה, מסעדות, אולמות אירועים ובתי מלון

נמלים, תיקנים, פשפש המיטה, פרעושים, זבובים

ריסוס – בדרך כלל שימוש בתכשיר מתאים לסוג המזיק יפתור את הבעיה בקלות.

איבוק – פתרון אלטרנטיבי לתרסיסים הרחיפים לדחיית המזיקים

פיתיונות ג'ל – מלכודת המאפשרת לטפל מרחוק באוכלוסיות גדולות כמו למשל קן נמלים סמוך שמיקומו לא ידוע.

מוסדות לימוד ומרכזים חינוכיים כמו גני ילדים, ספריה ועוד

יתושים, יקרונית הרהיטים, חיפושיות, עכבישים, מקקים, צרעות

הדברה ירוקה – בדרך כלל נשתמש בפיתיונות ומלכודות המונעים חשיפה מיותרת לחומרים כימיים.

פתרונות יישומיים להרחקת מזיקים – בתום ההדברה תקבלו הוראות ועצות להימנעות קבועה ממזיקים בהתאם למבנה ואופן הפעילות שלו.

במה שונה הדברת עסקים מהדברה בבתי מגורים?

בעוד שהדברה ביתית מתייחסת בדרך כלל לחללים ולשטחים קטנים, הדברה לעסק עשויה לכלול סדרי גודל משמעותיים פי כמה וכמה, בייחוד אם העסק נמצא בשטח פתוח שבו הרבה יותר קל למזיקים להתמקם.

עניין נוסף מתייחס לקהל בית העסק והעובדים בו, שלא תמיד ניתן לפנות בזמנים גמישים ולכן יש צורך בפעילות מעבר לשעות הרגילות תוך בחירה קפדנית של שיטת ההדברה והחומרים המתאימים.

הדברה לעסקים בשטחים תפעוליים

בתי תעשיה, מפעלים ועסקים שממוקמים באזורים תפעוליים שונים, דורשים מהמדביר התייחסות לכמה דגשים מרכזיים. בשונה מיתר העסקים אותם ניתן להדביר עם תכשירים ואמצעים מגוונים, הדברת מפעלים דורשת טיפול אינטנסיבי וייתכן שגם תדיר מאוד על מנת להימנע ממפגש עם מזיקים שונים. הדרך הטובה ביותר לעשות זאת היא באמצעות שתי פעולות המשולבות זו בזו: דוקומנטציה ואוטומטיזציה.

הראשונה מתייחסת לתיעוד, כלומר אבחון החשיפה למזיקים או הבעיה הקיימת, תוך סקירת טכניקות ותכשירי ההדברה. לעתים תידרש התמודדות עם מזיקים כמו נחשים, חולדות, עכברים או ציפורים שונות בדרך שתרחיק אך לא תפגע בהם.

זה כמובן חשוב הן מפאת החוק והשמירה על המאזן האקולוגי התקין, אך גם לביקורות שצפויות להיערך במפעל מעת לעת.

הפעולה השנייה, אוטומטיזציה, תעזור לעסק התפעולי למקד את המשאבים הנדרשים להרחקת מזיקים כמו למשל הצבת מלכודות שניתן לסרוק האם לכדו דבר מה מרחוק, לאתר שינויים בחומרים או האמצעים הקיים ודיווח על מפגעים שצריך לטפל בהם (למשל היווצרות של תלוליות חול במפעל רהיטים שתעיד על טרמיטים).

הדברה טובה ויעילה לאורך זמן תשים דגש על סביבת הפעילות ומצבה ותמגן אותה כראוי: התקנת רשתות בחלונות ודלתות, רשתות יונים, מלכודות פיתיון לחרקים קטנים, ייבוש שלוליות ורטיבויות ושמירה על סדר וניקיון באופן קבוע.

כך תמנעו מהמזיקים להתקרב לבית העסק שלכם

גם אם המזיקים לא נוכחים כרגע בבית העסק (וזה כמובן דבר נפלא), אפשר ואף רצוי להנחיל כמה כללי עבודה שיאפשרו לכם להימנע מנוכחותם.

כפי שכבר ציינו, המזיקים מגיעים לביקור כתוצאה מחיפוש מסתור, מזון ותנאים טובים לרבייה. לכן עליכם לעשות כל שביכולתכם כדי למנוע מהעסק שלכם להיחשב כאטרקטיבי למזיקים:

 • איטום חורים, סדקים וחריצים בקירות ובפינות
 • התקנת רשתות בדלתות, חלונות ופתחים – בייחוד בעבודה בסביבה לחה אליה נמשכים שלל מעופפים.
 • מצאו אזורים לחים ורטובים שאינם אמורים להיות כאלה וטפלו בהם מיד
 • אחסנו מזון בתנאים אטומים ושמרו על ניקיון תכוף של כל המשטחים עמם בא במגע מזון
 • הימנעו ממערומים של ארגזים, עלים, חפצים ישנים וכמובן זבל ופנו אותם על בסיס קבוע
 • אל תניחו לצמחייה פראית לגדול וטפלו בה בשוטף, רצוי בעזרת גנן או עובדי תחזוקה בעסק.
 • הישארו ערים לפסולת שמותירים מזיקים כמו לשלשת, גללי מכרסמים, שבבי עץ ועוד.

במעקב אחר כל ההוראות האלה, תוכלו להפחית מהופעתם של מזיקים ביעילות רבה וכך לשמור על העסק שלכם נקי, בטוח ונעים.

כחברת הדברה מקצועית ואמינה שצברה ניסיון של שנים רבות, נשמח לייעץ לכם בנוגע לכל פעולה נוספת למיגון המבנה ולתכנן פעולות הדברה תקופתיות בהתאם לצורך והרלוונטיות של בית העסק.

שאלות ותשובות בנושא הדברה לעסק

תקנות רישוי עסקים קובעות את החובה של כל עסק בביצוע הדברה תקופתית באופן הבא:

 • עסקים, משרדים וחנויות מכל סוג – הדברה כל שלושה חודשים.
 • בתי עסק למזון כולל מפעלים ומחסני מזון – הדברה כל חודש.

בין לקוחותינו כיום נמנים עשרות מפעלים, בתי אבות, קיבוצים, רשתות מזון, בתי אריזה, אוניות, מסעדות ובתי קפה. נשמח לצרף אתכם למעגל לקוחותינו הנהנים משירות ברמה הגבוהה ביותר.

בחברת אביה הדברות אנו מתמחים בפתרונות הדברה מגוונים לרבות ריסוס, פריסת מלכודות, שירותי איתור וניטור מזיקים, לכידת מזיקים 24/7, התקנת אמצעי הרחקה, שירותי איטום וביצוע הדברה משולבת. כל הדברה תיושם על סמך התאמתה לצרכי העסק, כאשר עיקר ההדברות מוכוונות לטיפול בתיקן הגרמני וברחשים.

על פי החוק, כל עסק מחויב להדברה חודשית או למילוי רעלים וביקורת אחת לחודש שתמנע מהמזיקים להתפתח. אנו מזמינים אתכם לפנות אלינו כדי לקבל נתונים מדויקים בנוגע לתדירות ההדברה בבית העסק שלכם ולהתרשם מהרמה המקצועית הגבוהה שמאפיינת את עבודתנו.

העלות לכל הדברה תתחיל לרוב בממחיר של 300 ₪ ועשויה להגיע גם ל-9,000 ₪ לחודש, תלוי בגודל העסק וכמות הפעמים שבה נצטרך להגיע. אצלנו מחיר זה כולל ניהול תיק הדברה מסודר, קבלת דוחות המפרטים כל פעולת הדברה שבוצעה וכמובן אחריות ויחס אישי ללא פשרות.

המידע בעמוד זה כמו בשאר עמודי אתר האינטרנט זה, הוא מידע ראשוני בלבד ואינו נועד לשמש או להחליף ייעוץ מקצועי. לכל שאלה, מומלץ לפנות לצוות המדבירים המוסמכים והמקצועניים של חברת אביה הדברות. כל תוצאה הנובעת מהסתמכות על המידע באתר, הינה באחריות הקורא או הקוראת בלבד.

הדברה לעסק סיכום בכותרות

רשיון מדביר מוסמך - 3151 - שלומי לוי, חתום על ידי ד"ר איריס אביעזר
דילוג לתוכן